Politika

Hoće li zategnuti odnosi unutar SDP-a uzdrmati političku stabilnost u BiH

Kongres SDP-a na površinu je izbacio zategnute odnose između rukovodstva i članova stranke.

FOTO: SCREENSHOT/YOUTUBE/FACE TV
FOTO: SCREENSHOT/YOUTUBE/FACE TV

U prvom redu između predsjednika Nermina Nikšića i Irfana Čengića. Nikšić je izjavio kako je izbor Čengića na poziciju glavnog sekretara stranke bio njegova greška. Čengić pak tvrdi kako je neuspjeh što je Nikšić izgubio određen broj glasova na prošlim Općim izborima u odnosu na 2018. godinu. Dodaje, da se čelnik, u modernim europskim strankama, povlači uslijed neuspjeha. Čengić, kao ni potpredsjednik SDP-a i član predsjedništva BiH Denis Bećirović nisu sudjelovali u kongresu stranke.

“Vi mislite da je vrijedno da ja spominjem Irfana Čengića, u odnosu na 600 delegata tu. Ja mislim da mi 90 posto ovih delegata još nije oprostilo Irfana Čengića kao kadrovsko rješenje na mjestu generalnog sekretara, nikom nije na um palo da napada SDP i mene. Naravno da kadrovska rješenja nisu bila samo moja, nijedno kadrovsko rješenje nije bilo samo moje, osim Irfana Čengića”, rekao je Nikšić.

Na ovu izjavu reagirao je i sam Čengić. Kaže kako se slaže sa Nikšićem u svezi mandata generalnog sekretara. U tom razdoblju SDP je ostvario najbolje izborne rezultate u posljednjih 10 godina, te nakon toga kreće pad, navodi Čengić u svojoj objavi. Također, dodaje razloge nedolaska na kongres stranke.

“Jer materijali nisu dostavljeni u skladu sa Statutom SDP-a. Jer je Kongres sazvan na nestatutaran način. Jer izmjene i dopune Statuta nije utvrdio Glavni odbor uz mišljenje Statutarnog odbora. Jer ne nestatutarno proudužavati mandat bilo kome, jer je Statut jasan koliko mandati traju, te se ne smije suspendovati ‘1 član 1 glas’. Zbog svega toga i mnogih drugih nestatutarnih stvari, nisam tu, ali se predsjednik i danas odlučio baviti sa mnom, umjesto time kako da povrati glasove SDP-a iz 2018. A od 2010. da i ne pričamo”, naveo je Čengić.

Kongresu stranke nije prisustvovao ni Denis Bećirović. Razlog nije naveden. Poznavatelji prilika ističu kako je očigledno da unutar SDP-a postoje različite struje. Novinarka Rubina Čengić mišljenja je kako cjelokupnu situaciju treba gledati u širem konteksu, uzimajući u obzir značaj SDP-a na domaćoj politčkoj sceni.

“Moguće da Denis Bećirović nije došao iz istog razloga, jer smo više puta čuli baš od Irfana Čengića, da bi Denis Bećirović bio najbolji kandidat za predsjednika stranke. Ali bi bilo šteta da SDP izgubi mogućnost koju je izgradio, zato što pojedinci u stranci nisu zadovoljni, a i prava šteta bi bilo da stranka ne posluša nezadovoljne”, smatra Rubina Čengić.

Problematiziralo se i prolongiranje izbora novog rukovodstva stranke. Politički analitičar Žarko Papić, smatra kako bi to u narednom razdoblju preokupiralo stranku, a u drugi plan gurnulo realiziranje programskih ciljeva napretka BiH.

“Oni ipak čine vodeću snagu ‘trojke’. To bi u velikoj mjeri uzdrmalo političku stabilnost Bosne i Hercegovine, i na neki način otvorilo vrata kontaminiranim unutrašnjim članovima u svim partijama ‘trojke’, a i s druge strane dubokoj državi SDA”, navodi Papić.

Tako je mandat Nikšiću na poziciji predsjednika produžen do 2024. godine. Irfan Čengić je pak najavio ostanak u stranci, jer kako je rekao, fokus mu je na ljudima, a ne na borbi za stranačke pozicije i fotelje, piše BHRT