Svijet

Hiljade Tunižana protestuju protiv predsjednika Saieda na godišnjicu revolucije

Demonstranti su se probijali kroz policijske barikade u centru Tunisa dok su protestovali protiv skoro potpunog preuzimanja vlasti od predsjednika države Kaisa Saieda u subotu, na godišnjicu ključnog datuma u revoluciji 2011. koja je donijela demokratiju.

FOTO: DEUTSCHE WELLE
FOTO: DEUTSCHE WELLE

Opozicija je i dalje podijeljena u nastojanju da zbaci Saieda s vlasti, a subotnji protesti su podijeljeni između nekoliko različitih grupa za koje policija navodi da bi trebale demonstrirati u odvojenim, za to određenim područjima.

Demonstranti su, međutim, saopćili da planiraju prkositi policijskim uputama i marširati prema centralnoj aveniji Habib Bourguiba, tradicionalnom mjestu skupova, probijajući se kroz barikade, javio je lokalni reporter Reutersa. Bili smo na Bourguibi u januaru 2011. kada Saied nije bio prisutan, a on nam danas zatvara Bourguibu. Doći ćemo do nje bez obzira na cijenu – izjavila je e Chaima Issa, aktivistica koja je učestvovala u revoluciji 2011. godine.

FOTO: FENA
FOTO: FENA

Stotine demonstranata nalazilo se samo na jednoj od lokacija, gdje je bio prisutan Reuters. Veliko prisustvo policije bilo je primijetno pred zgradom ministarstva unutrašnjih poslova u Aveniji Habib Bourgiba, skupa s vodenim topovima.

Saied je ukinuo izabrani parlament 2021. i počeo da preoblikuje politički sistem, ali je slab odziv na decembarske izbore za novo, uglavnom nemoćno zakonodavno tijelo, otkrio slab apetit javnosti za njegovim promjenama.

Glavne političke snage, među kojima su većina stranaka i radnički sindikat, sada se protive Saiedovom projektu, a mnogi od njih to nazivaju antidemokratskim udarom.

Oni nisu, međutim, uspjeli da isprave duboke ideološke i lične pukotine koje su ih godinama dijelile umjesto da formiraju jedinstven front.

Mnoge stranke i dalje odbacuju ulogu najveće stranke, islamističke Ennahde. Moćni radnički sindikat UGTT traži nacionalni dijalog, ali ne poziva na njega nijednu stranku koja optužuje Saieda za državni udar.

Protesti dolaze 12 godina nakon svrgavanja bivšeg autokrate Zine al-Abidine Ben Alija, a većina tuniskih stranaka i grupa civilnog društva 14. januar smatra godišnjicom revolucije.

Saied je, međutim, jednostrano promijenio datum službene godišnjice i izjavio kako smatra da je 14. januar dan kada je revolucija zalutala.

Iako nije bilo većeg obračuna sa Saiedovim protivnicima, a policija je dopustila većinu protesta protiv njega, postupanje snaga sigurnosti na demonstracijama 14. januara prošle godine bilo je oštrije, što je izazvalo osudu aktivista za ljudska prava.