Politika

HDZ traži veća izdvajanja za zaposlene u institucijama BiH: Topli obrok sa 8 na 12 KM

S obzirom na sve veću inflaciju, poslanici Kluba HDZ BiH – HNS uputili su inicijativu u Parlamentarnu skupštinu BiH o usklađivanju troškova prevoza i toplog obroka zaposlenih u institucijama BiH.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

ni traže da se inicijativa uvrsti na dnevni red naredne sjednice Predstavničkog doma PS BiH, koja je zakazana za 27. juni, a u njoj se zadužuje Savjet ministara da u roku 30 dana, od dana usvajanja ove inicijative, poveća naknade za prevoz i topli obrok.

U inicijativi se navodi da visina naknade za prevoz na posao i s posla u institucijama BiH treba da se uskladi s prosječnim povećanjem litre goriva u posljednjih godinu dana.

– Visinu naknade zaposlenima u institucijama BiH za ishranu tokom rada povećati sa sadašnjih 8 KM za svaki dan proveden na radu na 12 KM – navodi se u inicijativi.

Ovim bi praktično topli obrok za svakog zaposlenog bio povećan u prosjeku za oko 100 KM mjesečno. Primjera radi, za 22 radna dana zaposleni u institucijama BiH za topli obrok dobijaju 176 KM, a novim povećanjem ta cifra bi iznosila 264 KM.

Ovo se ne odnosi na članove Predsjedništva BiH, poslanike i delegate u Parlamentarnoj skupštini BiH, predsjedavajućeg Savjeta ministara BiH, ministre i zamjenike ministara, te rukovodioce i zamjenike rukovodilaca institucija BiH, koji za topli obrok primaju 6 KM po radnom danu.

U inicijativi koju je potpisao predsjedavajući Kluba poslanika HDZ-HNS, Nikola Lovrinović, ističe se da je, ako se pogledaju statistički podaci, vidljivo da od sredine 2021. godine u BiH dolazi do rasta cijena.

Da je to tako, kako navodi on, potvrđuju i mjesečne stope rasta inflacije zadnjih mjeseci 2021. godine u odnosu na isti mjesec prethodne godine.

– Inflacija u oktobru 2021. godine je iznosila 4,3 odsto, novembru 5,5 odsto, a u decembru 6,4 odsto. S druge strane, inflatorna kretanja u BiH su izrazito zavisna o uvoznim cijenama hrane i naftnih derivata, koje zadnjih nekoliko mjeseci vrtoglavo rastu. Opšti porast cijena (inflacija) smanjuje realno raspoloživi dohodak i negativno utiče na životni standard stanovništva – ističe se u inicijativi.

Uzimajući u obzir sve gore navedeno, Lovrinović navodi da bi se prihvatanjem ove inicijative u određenoj mjeri ublažile negativne posljedice inflacije kada je u pitanju realno smanjenje dohotka, te poboljšao materijalni status zaposlenih u institucijama BiH, piše Srpskainfo.