IT

Halejeva kometa započela svoje 38-godišnje putovanje nazad ka Zemlji

Halejeva kometa je jedan od najfascinantnijih astronomskih događaja ikada, sa zapisima koji datiraju od prije hiljadu godina.

FOTO: WIKIPEDIA
FOTO: WIKIPEDIA

Posljednji put je bila vidljiva sa Zemlje 1986. godine, a budući da dolazi svakih 75 do 79 godina, njeno sljedeće viđenje će se dogoditi u julu 2061. I dok se čini da je do toga dosta vremena, sada možemo početi da se radujemo njenom povratku. Od ovog decembra, Halejeva kometa je započela svoj povratak kroz Sunčev sistem ka Zemlji.

Ova kometa putuje oko Sunca po spljoštenoj eliptičnoj orbiti koja je vodi izvan vanjskih granica Sunčevog sistema, prije nego što je vrati pravo oko Sunca. I nakon decenija putovanja daleko od naše zvijezde, ona stiže do najudaljenije tačke svoje orbite, poznate kao afel.

Tačka se nalazi na 3,27 milijardi milja od Sunca, otprilike 472,2 miliona milja izvan orbite Neptuna. Posljednji put kada je Halejeva kometa bila u ovoj tački svoje orbite bila je u aprilu 1948.

Sada kada je Halejeva kometa na svom putu nazad, to znači da će se prvi put u skoro 38 godina približiti Suncu. Trenutno ima brzinu od 0,565 milja u sekundi, ili oko 2034 milje na sat, za koju se očekuje da će se povećati kako se približava unutrašnjem solarnom sistemu.

U skladu s Keplerovim drugim zakonom kretanja, nebesko tijelo se najbrže kreće kada je u perihelu, a najsporije u afelu, piše MyModernMet. Dakle, kada Halejeva kometa prođe kroz afel, njena orbitalna brzina će početi da se povećava na svom putu prema Suncu.

Halejeva kometa je poslednji put dostigla perihel – svoju najbližu tačku Suncu – 9. februara 1986. godine, a u toj tački će ponovo biti 28. jula 2061. Na našu sreću, pošto će kometa biti na istoj strani Sunca kao i Zemlja tokom ljeta, izgledat će barem 10 puta svjetlije nego prije 38 godina – ako svjetlosno zagađenje dozvoli dobar pogled.

Budući da je Halejeva kometa prvi put fotografisana tokom njenog pojavljivanja 1910. godine, a prvi put je proučavana sondom 76 godina kasnije, možemo samo zamisliti tehnološki napredak koji će naučnicima biti dostupan sljedeći put kada se kometa pojavi.