Život

Građani postaju žrtve romantičnih obmana, krađe identiteta i prisilnih uplata

Online prostor sve više postaje plodno tlo za inovativne prijevare, a građani često postaju žrtve prevaranata koji iskorištavaju naivnost i neoprez u rukovanju osobnim podacima.

FOTO: ILUSTRACIJA/CRNA-HRONIKA
FOTO: ILUSTRACIJA/CRNA-HRONIKA

Posljednji slučaj romantične prijevare u Rijeci, gdje je 68-godišnjakinja izgubila više od 40.000 eura, upozorava na ozbiljnost problema.

Građani, posebno penzioneri, često su meta prevaranata na društvenim mrežama, koji se predstavljaju kao vojnici ili bogataši, obećavajući ljubav i zajednički život.

Savjet policije je jasan: ne prihvatajte zahtjeve za prijateljstvo od nepoznatih osoba te ne komunicirajte s onima čiji identitet ne možete provjeriti.

Lažna evidencija Interpola

Osim romantičnih prijevara, sve češće se bilježe slučajevi krađe ličnih podataka. Nedavna prijava u Rijeci otkriva kako su prevaranti telefonskim pozivom uvjeravali građane da su uključeni u kriminalne radnje, tražeći zatim financijsku nadoknadu za navodnu eliminaciju njihove lične iskaznice iz lažne evidencije Interpola.

Dodatno, Saša Petrović, istražitelj FUP-a, dijeli primjere gdje su građani postali žrtve prijevara povezanih s nasljedstvom. U jednom slučaju, žrtva je prodala stan vjerujući da će dobiti veliku svotu novca, dok je u drugom slučaju žrtva dva puta uplatila po 100.000 KM uvjerena da će dobiti 9 miliona KM.

Oprez i informiranje ključni su u borbi protiv različitih oblika online prijevara, a policija poziva građane da budu pažljivi i ne upuštaju se u financijske transakcije s nepoznatim osobama, piše crna-hronika.