Život

Epidemiolog Aida Pošković-Bajraktarević za Bosnainfo: "Kad se osvrnem unazad i pogledam kako su neke zemlje prošle - mi smo se odlično snašli"

Nema mjesta panici, ali moramo biti oprezni svi, i misliti na svoje zdravlje i da se zaštitimo koliko možemo

FOTO: PRIVATNI ALBUM
FOTO: PRIVATNI ALBUM

Sredinom ovog mjeseca iz susjedne nam Hrvatske stigla je provjerena informacija o najnovijoj „eksploziji“ COVID-a 19 (koronavirus), te podatak koji kaže kako u toj zemlji trenutno ima oko 5.000 zaraženih osoba, te da je od  periodu od 12. do 18. decembra čak 68 osoba umrlo od koronavirusa ili s njim.

Svakako podatak koji ne mora biti znak za opštu paniku koje smo se zasitili tokom pandemije, kada su posebnu ulogu u širenju iste odradili i vodeći mediji, ali i podatak koji poziva na oprez od, ne daj Bože, pojave novih zloglasnih klastera i novog širenja virusa.

Kakva je situacija u našoj zemlji po pitanju ovog virusa, koliko smo spremni za eventualnu novu opasnu epidemiju, ali i o tome kako smo se do sad pokazali kao nacija i država kada je odbrana od najsmrtonosnije bolesti 21. vijeka u pitanju (blizu 7 miliona umrlih), razgovarali smo sa specijalistkinjom epidemiologije Zavoda za javno zdravstvo KS-a, dr. Aidom Pošković-Bajraktarević.

Trenutno epidemiološka situacija u KS u vezi s Covid-19 oboljenjem je pod kontrolom. Covid-19 je prisutan među nama tokom cijele godine i ukupno u KS od početka godine do danas prijavljeno 250 slučajeva. To su podaci na osnovu zvaničnih prijava oboljenja – smrti od zaraznih bolesti. Usporedbe radi u istom periodu prošle godine bilo je prijavljeno 6.737 slučajeva oboljenja. Sedmično u prosjeku bude 4-5 prijavljenih slučajeva, otkriva nam na dr. Pošković-Bajraktarević.

Zbog novog soja ne treba paničariti, ali…

Ovako na prvu kada se spomene da ima priličan broj zaraženih čini se kako virus nikad nije niti može biti potpuno savladan, a razlog toga je u mutiranju, ali i jačanju organizma/imuniteta cijele jedne generacije ljudi.

– Virus mutira, to je normalno za viruse. Oni se prilagođavaju i žele da opstanu među ljudima, jer virus opstaje samo na živim ćelijama. Postaje zarazniji tj. brže se širi među populacijom, ali na svu sreću za sada daje blažu kliničku sliku. To su uglavnom simptomi gornjeg respiratornog trakta, slični ostalim respiratornim infekcijama, pojašnjava nam bh. epidemiologinja.

U posljednje vrijeme spominje se u medijima novi soj korone pod nazivom  JN.1 koji prijeti ljudima, a navedeni su i simptomi koji djeluju dosta ozbiljno pogotovo po hronične bolesnike. Pitali smo našu sagovornicu da li ima razloga za strah od novog soja?

– Što se tiče novog soja virusa i simptoma nema nikakve specifičnosti u odnosu na druge viruse karakteristične za ovo doba godine, a kao i svi respiratorni virusi, kao i virus gripe npr. opasan je za starije osobe i osobe sa hroničnim bolestima i oslabljenim imunim sistemom, iz razloga što njihov imuni sistem nije baš u mogućnosti da se tako lako izbori sa virusima i često mogu da imaju velike komplikacije, najčešće teške upale pluća, koje mogu letalno završiti. Nema mjesta panici, ali moramo biti oprezni svi, i misliti na svoje zdravlje i da se zaštitimo koliko možemo, naglašava Pošković-Bajraktarević.

Bio velika nepoznanica

Sada kada se osvrnemo unazad i razmislimo o svemu kroz šta smo prošli tokom perioda pandemije korone, postavlja se samo po sebi pitanje da li smo mogli učini više u borbi protiv virusa i zaštiti, ili smo ipak “položili ispit” kao jedna od brojnih nacija koje su bile manje ili više fatalno pogođene pandemijom?

– Kada se osvrnem na sve i period pandemije koji je sada iza nas, mislim da smo svi bili dobri. Od građanstva do zdravstvenih radnika. Moramo biti svjesni da čitav svijet nije baš bio upoznat s ovim virusom i cijelom situacijom koja nas je zadesila, ali kad pogledam kakva je situacija bila u nekim evropskim i svjetskim zemljama gdje je bila velika smrtnost, mi smo se odlično snašli. Naravno da je bilo i neodgovornih građana, ali virus je imao svoj prirodni tok, pa smo se prilagođavali kroz razne mjere koje su bile na snazi kroz naredbe Kriznog štaba Federalnog ministarstvo zdravstva. Nekima se to nije sviđalo, ali tako je bilo u cijelom svijetu i izašli smo sada iz svega, i sada se Covid-19 tretira kao i sve ostale respiratorne infekcije, prisjetila se sagovornica Bosnainfo.

Za kraj smo pitali doktoricu da li smo, po njenom mišljenju, kao narod išta naučili iz perioda pandemije i koliko bi bili spremni kao nacija da nas opet “udari” neki virus, u smislu organizacije i zaštite?

– Iskreno se nadam da smo naučili mnoge stvari za neke buduće epidemije. Napominjem da mi imamo dobar Zakon, Zakon o zaštiti stanovništva od zaraznih bolesti, koji nam je i dosta pomogao tokom pandemije, rekla nam je dr. Aida Pošković-Bajraktarević.