Predstavljene su dosadašnje aktivnosti na pripremi jedne od najznačajnijih privredno-sajamskih manifestacija u Bosni i Hercegovini, kao i planirani programski sadržaji ovogodišnjeg Sajma, koji će biti održan od 13. do 15. augusta.
– Prvi dan sajma, osim svečane ceremonije otvaranja, obilježit će i večernji spektakl pripremljen za posjetioce. Drugi dan sajma, rezervisan je za bogat edukativni i prateći program. U saradnji sa Poljoprivredno-prehrambenim fakultetom Univerziteta u Tuzli bit će organizovan ciklus stručnih predavanja i diskusija namijenjenih poljoprivrednim proizvođačima i drugim učesnicima. Nakon edukativnog dijela slijedi otvaranje dvije tradicionalne podsajamske manifestacije. Deveti podsajam pčelarstva realizuje se u saradnji sa Udruženjem pčelara ‘Pčela’ Gradačac, dok će Gastro fest Gradačac okupiti vrhunske kuhare i takmičare koji će pripremati specijalitete od tradicionalnog gradačačkog bestilja – istakao je vršilac dužnosti voditelja Turističkog ureda Turističke zajednice grada Gradačca Sakib Imširović.
Pripreme za ovogodišnji Sajam teku planiranom dinamikom te se i ove godine, kako je rekao gradonačelnik Grada Gradačca Hajrudin Mehanović, očekuje veliki broj izlagača, poslovnih partnera i posjetilaca iz BiH i inostranstva.
– Sajam šljive predstavlja najznačajniju manifestaciju Gradačca, koja se održava već više od pola stoljeća i potvrđuje dugogodišnju posvećenost grada njenom razvoju i unapređenju. Ova manifestacija pruža priliku da se široj javnosti – lokalnoj, regionalnoj i međunarodnoj – predstavi sve ono po čemu je Gradačac prepoznatljiv. Organizatori ističu da je prošle godine poseban fokus stavljen i na dodatne sadržaje koji prate sajam. Kao jedno od najvažnijih središta prerade mlijeka u Bosni i Hercegovini, Gradačac će i ove godine dati značajan prostor mljekarskom sektoru, pa će treći dan sajma biti u potpunosti posvećen mljekarstvu, njegovim proizvođačima, prerađivačima i razvojnim potencijalima – najavio je Mehanović.
I ove godine Vlada Tuzlanskog kantona je pružila podršku manifestaciji Sajma šljive u Gradačcu. Ministar poljoprivrede, šumarstva i vodoprivrede Tuzlanskog kantona Fedahija Ahmetović kazao je da je prošle godine za proizvodnju koštunjavog voća izdvojeno oko dva miliona konvertibilnih maraka, od čega je 1,4 miliona KM isplaćeno proizvođačima s područja Gradačca, koji prednjači u ovoj vrsti proizvodnje.
– Najveću finansijsku podršku ostvarili su uzgajivači šljive. Zbog problema koji su obilježili prethodne godine, posebno kasnih proljetnih mrazeva i obilnih padavina tokom cvjetanja voćaka, prošlogodišnji prinosi bili su znatno manji od očekivanih. Uzimajući u obzir te okolnosti, prilikom izrade ovogodišnjeg Programa novčanih podrški u poljoprivredi i ruralnom razvoju, povećana je podrška za proizvodnju koštunjavog voća za 200 KM po hektaru. Time će svi proizvođači koštunjavog voća ove godine ostvariti veće poticaje u odnosu na prethodnu godinu – istakao je Ahmetović.
Organizatori su naglasili da će manifestacija, osim izložbenog dijela, ponuditi bogat stručni i prateći program, s ciljem promocije poljoprivrede, prehrambene industrije, privrede i turističkih potencijala Gradačca.
Organizator Sajma je Turistička zajednica grada Gradačca, dok je pokrovitelj Grad Gradačac.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, čitajte na Google News.