Život

Dženan Brkanić za Bosnainfo pojasnio kako se treba ponašati u slučaju požara: "Ovo nipošto ne smijete..."

Požari u stanovima i kućama tokom zimskog perioda su česta pojava, a mogu biti izazvani neispravnim uređajima za grijanje ili nestručnim rukovanjem istim.

FOTO: FACEBOOK / DŽENAN BRKANIĆ / VATROGASNO DRUŠTVO NOVO SARAJEVO 1934
FOTO: FACEBOOK / DŽENAN BRKANIĆ / VATROGASNO DRUŠTVO NOVO SARAJEVO 1934

Požar koji se sinoć dogodio u mjestu Mokro kod Pala pokazuje koliko brzo situacija može izmaknuti kontroli, te je važno znati kako djelovati u takvim situacijama.

Pročitajte još

Možda se ne čini najvažnijom stvari, ali među prvim stvarima na popisu, vatrogasci navode da biste trebali naučiti djecu kako da pozovu vatrogasce te kako da se ponašaju u slučaju da bukne vatra.

Uzroci požara i savjeti za postupanje

Najčešći uzroci požara su neispravni ili neočišćeni dimnjaci, ostavljanje uključenih grijalice bez nadzora, preopterećenje elektroinstalacija i neispravni električni uređaji. Stručnjaci svakako savjetuju da se redovno provjerava ispravnost elektrouređaja koji se koriste za grijanje, kao i da se ne ostavljaju djeca bez nadzora u prostorijama sa šporetima ili pećima.

“U takvim situacijama najbolje je, što je moguće prije, napustiti objekat i alarmirati hitne službe koje će izaći na mjesto nesreće. Važno je ništa ne preuzimati samoinicijativno već pozvati vatrogasce. U svakom slučaju trebalo bi da stanari, ukoliko je riječ o stambenoj zgradi, znaju koristiti aparate”, govori za Bosnainfo direktor Kantonalne uprave civilne zaštite Kantona Sarajevo Dženan Brkanić.

Napominje da u svakoj stambenoj zgradi postoji hidrantska mreža i PP aparati koji moraju biti ispravni te se treba sprovesti obuka u svim stambenim objektima.

“Upravitelji i drugi nadležni su u obavezi da obuče stanovništvo kako koristititi iste. Druga stvar je da se obavezno pozovu profesionalci, u našem slučaju to je broj Profesionalne vatrogasne brigade – 123 koja će izaći na mjesto nesreće i intervenisati, ili eventualno pozvati broj Civilne zaštite – 121, koji će svakako prenijeti informaciju i najbliža Vatrogasna jedinica će izaći na mjesto nesreće”, pojašnjava naš sagovornik.

Ono što posebno ističe jeste da se ništa ne smije poduzimati samovoljno niti na svoju ruku.

“Bitno je skloniti se što je moguće prije od izvora opasnosti, u ovom slučaju požara – napustiti objekat, isključiti dovod električne enegrije i plina, ukoliko je to moguće. To su zapravo osnovni koraci koji građani trebaju poduzeti u takvim situacijama”, savjetuje Brkanić.

Priča nam kako jako često građani posegnu za određenim aktivnostima koje nekad znaju prouzrokovati veću štetu.

“Požar koji je izazvan na električnim instalacijama nipošto se ne smije gasiti vodom! Tada dolazi do fatalnog ishoda”, upozorava Dženan Brkanić, direktor Kantonalne uprave civilne zaštite Kantona Sarajevo.

Dodatni savjeti u slučaju požara

– Dim se diže u visinu, te ako napuštate kuću ili zgradu tokom požara, navlažite peškir i stavite ga preko nosa i usta, te se spustite na koljena i krećite prema izlazu

– Oprez kod požara nastalim paljenjem masnoće! Ukoliko vam se zapali tava ili šerpa, nikad ne gasite istu vodom, plamen će se time dodatno povećati. Pokušajte ugasiti šporet i poklopiti šerpu ili tavu metalnim poklopcem kako bi istu ugušili.

– Najvažnije dokumente poput pasoša, vrijednosnih papira kao i novac i nakit držite uvijek zajedno na jednom mjestu,da u slučaju evakuacije možete sačuvati iste.