BiH

Dugogodišnji problem BiH: Šta je državna imovina i ko je smije knjižiti?

Šta je državna imovina i ko je smije knjižiti? Ovo je problem koji se ne rješava godinama.

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Republika Srpska će usvojiti Zakon o nepokretnoj imovini u drugom obliku. Ovo je reakcija na privremenu mjeru zabrane Ustavnog suda Bosne i Hercegovine na primjenu ovog Zakona.

Traži se pravni model koji se odnosi na privremenu mjeru zabrane primjene Zakona o nepokretnoj imovini Republike Srpske. Jedno od rješenja je priprema izmjena i dopuna zakona. Ovo je stav predsjednika Narodne skupštine Nenada Stevandića.

„Trenutna mjera je onesposobila primjenu našeg zakona i mi ćemo morati da ga usvojimo u nekom drugom obliku da bi smo zadržali pravni kontinuitet, ponavljam, pravnih odluka RS“, kaže Stevandić

Institucije Bosne i Hercegovine nadležne su i obavezne za pripremu i donošenje Zakona o državnoj imovini. Entitetski pokušaji regulisanja ovog pitanja su gubljenje vremena i na njihovu štetu, kazao je pravobranilac BiH. Pravobranilaštvo je već utvrdilo promjene prenosa prava raspolaganja državnom imovinom, piše BHRT.

„Dakle, imamo takvih slučajeva. Vode se određeni postupci i utvrđuju se činjenice kako bi se na kraju izdejstvovala odgovarajuća odluka po stavu Pravobranilaštva BiH, na način da državna imovina bude adekvatno zaštićena“, kazao je Ismet Velić, pravobranitelj BiH

„Pitanje imovine i imovinsko-pravnih odnosa RS je riješeno. Nešto što je već riješeno, mi to pravnici kažemo, da notorne činjenice ne treba dokazivati. To je de facto i de jure“, kaže Milimir Govedarica, glavni pravobranitelj RS.

Na nepropisno knjiženje državne imovine upozorava se godinama unazad. Imovina se upisuje na Republiku Srpsku i na lokalne zajednice u Federaciji Bosne i Hercegovine. Primjeri su u Mostaru, Neumu, Grudama, Čapljini… Na ovo upozorava naš sagovornik.

„Presuda U1/11 nedvojbeno je utvrdila da je Bosna i Hercegovina titular vlasništva na imovini država Bosna i Hercegovina, ali i titular prava i obaveze da to pitanje reguliše“, kaže Muharem Cero, stručnjak iz oblasti državne imovine.

Zakon o nepokretnoj imovini RS suspendovao je i Visoki predstavnik 27. februara. Parlamentarna skupština Bosne i Hercegovine, navedeno je, mjesto je za rješavanje ovog pitanja. Ustavni sud Bosne i Hercegovine u 6 odluka, takođe, rješenje problema adresira na državni Parlament.

„Najbolje bi bilo da sjednemo i da na Zajedničkoj sjednici oba doma da definitivno definišemo šta je to državna imovina, šta se od te imovine može dati na upravljanje entitetima, kantonima, županijama, Distriktu Brčko, općinama i da jednom za svagda to pitanje zavrđimo“, kazao je Zlatko Miletić, Klub hrvatskog naroda Doma naroda PS BiH

PIC je 2004. godine zatražio od Bosne i Hercegovine da nađe trajno rješenje. Godinu kasnije, OHR je nametnuo Zakon o privremenoj zabrani raspolaganja državnom imovinom Bosne i Hercegovine. Očigledno je njegovo kršenje. Ima li posla za Tužilaštvo BiH?