Ekonomija

Dolar najslabiji u godinu dana, euro jača

Na valutnim je tržištima vrijednost dolara prema košarici valuta pala četvrti dan zaredom i zaronila na najnižu razinu u gotovo godinu dana.

FOTO: UNSPLASH
FOTO: UNSPLASH
ilustracija

Dolarov indeks, koji pokazuje vrijednost američke u odnosu na ostalih šest najvažnijih svjetskih valuta, kreće se oko 100.78 bodova, dok je jučer u ovo doba iznosio 101.47 bodova.

Pritom je tečaj dolara prema japanskoj valuti skliznuo s jučerašnjih 133.20 na 132.45 jena.

Američka je valuta oslabila i u odnosu na evropsku, pa je cijena eura dosegnula 1.1070 dolara, najvišu razinu u godinu dana, dok je jučer u ovo doba iznosila 1.0985 dolara.

Jačanje eura posljedica je očekivanja da će Europska središnja banka (ECB) na idućoj sjednici povećati ključne kamate za daljnjih 0.50 postotnih bodova, čime bi se smanjila razlika u kamatama između SAD-a i eurozone.

Cijene su nafte, pak, nadoknadile dio jučerašnjih gubitaka. Cijena barela na londonskom tržištu ojačala je jutros 0.35 posto, na 86.40 dolara, dok je na američkom tržištu barel poskupio 0.46 posto, na 82.55 dolara.

Azijske berze porasle, kao i Wall Street dan prije

Na azijskim su berzama cijene dionica porasle, kao i na Wall Streetu dan prije, dok je vrijednost dolara prema košarici valuta pala na najnižu razinu u gotovo godinu dana jer se očekuje da će Fed uskoro završiti ciklus povećanja kamata.

MSCI indeks azijsko-pacifičke regije, bez Japana, bio je oko 7:00 sati u plusu 0.4 posto.

Pritom je japanski Nikkei indeks ojačao 1.1 posto, dok su cijene dionica u Hong Kongu, Šangaju, Australiji i Južnoj Koreji porasle između 0.1 i 0.6 posto.

Tako azijski berzovni indeksi prate jučerašnji snažni rast cijena dionica na Wall Streetu, pri čemu je Dow Jones ojačao 1.1 posto, dok je S&P 500 porastao 1.3, a Nasdaq indeks 2 posto.

To se zahvaljuje novim naznakama popuštanja inflacijskih pritisaka u SAD-u.

Nakon što su dan prije podaci pokazali da su potrošačke cijene u martu porasle manje nego što se očekivalo, jučer je objavljeno da su proizvođačke cijene u istom mjesecu pale 0.5 posto na mjesečnoj razini.

Ti podaci pokazuju da zaoštravanje monetarne politike američke središnje banke daje rezultate, da inflacija popušta i da se tržište rada, a time i pritisak na rast potrošnje i plaća ‘hladi’.

“I dalje sve ovisi o inflaciji i Fedu. Nakon podataka o potrošačkim cijenama, podaci o proizvođačkim cijenama također sugeriraju da inflacija popušta, što bi moglo značiti brzi završetak Fedovog zaoštravanja monetarne politike”, kaže David Carter, analitičar u JPMorgan Private Bank.

Doduše, većina analitičara i dalje smatra da će Fed na sjednici u maju povećati ključne kamate za daljnjih 0.25 postotnih bodova, no sve je više onih koji smatraju da će Fed na toj sjednici ostaviti kamate nepromijenjene u rasponu od 4.75 do 5 posto i tako završiti ciklus povećanja cijene novca.

A nadu ulagača da će uskoro završiti ciklus povećanja kamata u svijetu podržala je i današnja odluka singapurske središnje banke da kamate ostaju nepromijenjene. To je prije učinilo i nekoliko drugih središnjih banaka u regiji.