Kultura

Dok su živi njegovi prijatelji, živjet će i sjećanje na legendarnog Izeta Džirla i kultnu Paletu

Istinskim Sarajlijama ne traba puno objašnjavati ko je bio Izet Džirlo, Izo Paleta.

FOTO: BOSNAINFO
FOTO: BOSNAINFO

Tokom sedamdesetih i osamdesetih godina 20. stoljeća bio je rukovodilac Doma kulture Trasa u Sarajevu, gdje danas djeluje kino Meeting Point. Tokom opsade grada i nakon rata vodio je galeriju Paleta na istoj lokaciji. Sve do prije tačno godinu kada nas je zauvijek napustio.

“Prije agresije na Bosnu i Hercegovinu Izo Džirlo je bio ubjedljivo najbolji direktor među direktorima tada dosta brojnih domova kulture. I ne samo u Sarajevu, on je diljem Bosne i Hercegovine postao sinonimom za angažirani pristup masovnoj kulturi i prepoznat kao borac protiv činovničko-administrativnog vođenja kulturnih institucija.

U doba kada se za pojam menadžera u kulturnim i umjetničkim institucijama jedva znalo Džirlo u domu kulture “Trasa” na Skenderiji pravio prve velike rok koncerte, festivale monodramskih ostvarenja, promocije knjiga najznačajnijih jugoslavenslkih pisaca, koncerte zabavne i narodne muzike, brojne izložbe i druge kulturne i umjetničke sadržaje… 

Danonoćno bdijući nad sadržajima probranog karaktera u svojoj “Trasi” uspio je dosegnuti razinu na kojoj su nam zavidjeli djelatnici iz drugih jugoslavenskih kulturnih centara”, napisao je povodom njegove prerane smrti Gradimir Gojer.

Danas ispred njegove Palete održano je druženje. Izini prijatelji, umjetnici, kolekcionari, ljubitelji umjetnosti, u čast na Izeta Džirla okupili su se kako bi očuvali sjećanje na ovu kultnu sarajevsku ličnost.

FOTO:
FOTO:

– Povod je bila godišnjica njegove smrti. Njegovi prijatelji su se okupili i priredili jedno druženje za koje se nadamo da će biti tradicionalno kako bi kontinuirano mogli evocirati uspomene, prisjetiti se zaista lijepih trenutaka sa njim. Na kraju krajeva jednog lijepog vremena – priča za Bosnainfo Sabina Tanović, njegova kćerka.

Izet Džirlo zaista je bio rijetka pojava, a ako bi iko mogao relevantnije o njemu da govori to je upravo ona.

– On je čitav svoj život posvetio kulturi i umjetnosti. Otkako je otvorena Paleta to nije bila njegova galerija, već mjesto otvoreno za sve građane, ljude dobre volje. On je po prirodi bio širok čovjek, a Paletu slobodno možemo smatrati kultnim sarajevskim mjestom – priča Sabina.

Izinom smrću ona je ta koja održava Paletu u životu.

– Ja slobodno mogu reći da sam imala privilegiju sa njim sarađivati 25 godina. Paleta i dalje pulsira, nikada neće biti to što je bila dok je on bio živ, ali dok su živi njegovi prijatelji koji se sjećaju razgovora sa njim, jutarnjih kafa, druženja, bit će živa i Paleta – riječi su kćerke Izeta Džirla, Sabina.