BiH

Dodik se oglasio povodom imenovanja Milana Tegeltije: Ako se dirne u ovaj potez sve će pasti

Gost novog izdanja s Emelom Burdžović bio je predsjednik bh. entiteta RS-a Milorad Dodik.

milorad dodik i milan tegeltija
FOTO: FOTO SCREENSHOT TWITTER/ MILAN TEGELTIJA

U ovom razgovoru, Dodik je dotakao različite teme. Počevši od najave da je siguran da će Bosna i Hercegovina dobiti pregovarački status 21. marta, razgovarao je i o nepravednom osuđivanju bivšeg premijera FBiH Fadila Novalića. Međutim, vrhunac razgovora bio je razgovor o imenovanju Milana Tegeltije za konzula u Rijeci od strane predsjedništva BiH.

Već na samom početku razgovora, Dodik je komentarisao napredak u ispunjavanju uslova koje je Evropska unija postavila pred Bosnu i Hercegovinu kako bi dobila pregovarački status. Pojasnio je svoju izjavu od juče, tvrdeći da je “već donesena odluka da se BiH odobri pregovarački status”.

Pročitajte još

“Na osnovu mnogih kontakata koje imam, svi su spremni da nam izađu ususret. Pored činjenice da postoje 14 prioriteta, odvojili su tri važna zakona. Nisu naglasili koje, ali mi smo napravili neke pomake. S potpunim pravom zaključujem da je BiH spremna dobiti pregovarački status. Ne vjerujem da ćemo odmah dobiti datum početka pregovora, ali sam siguran da će pregovarački status biti odobren”, kazao je Dodik.

U nastavku razgovora, Dodik je govorio o Sudu BiH, posebno o neslaganju među koalicionim partnerima na nivou BiH u vezi s lokacijom Apelacionog odjeljenja.

“Volio bih da postignemo dogovor. Načelno smo se složili da osnovno odjeljenje suda bude u Sarajevu, s čim se slažem jer je već tamo, dok bi Apelaciono odjeljenje trebalo biti u RS-u. Koalicioni partneri iz FBiH insistiraju da bude u Istočnom Sarajevu, dok mi smatramo da bi trebalo biti u Banjoj Luci”, dodao je Dodik.

Dodik se osvrnuo i na mogućnost da visoki predstavnik u BiH, Christian Schmidt, nametne tehničke izmjene Izbornog zakona ako se domaći lideri ne dogovore. Predsjednik RS-a je ponovio svoj raniji stav da je takvo nešto neprihvatljivo za njega i da bi bilo koje Schmidtovo nametanje moglo imati posljedice po evropski put BiH.

“Laže, on neće ništa nametnuti. Danas mu je bila šefica Baerbock, pa on misli da može nešto nametnuti. Ne može on ništa nametnuti. On je običan petljanac. Ipak, ako nametne, izazvat će krizu koja će zaustaviti evropski put BiH”, poručio je predsjednik RS-a.

Neizostavan je bio i komentar na njegovu raniju najavu da će Republika Srpska preko entitetske izborne komisije provesti kompletne izbore bez poštovanja odluka Centralne izborne komisije (CIK).

“Sve je spremno. Kada proučite ove informacije, primijetit ćete da CIK nije nadležan za izbore u entitetima. Imam informacije da je jedna njemačka firma nabavila opremu za izbore, a Schmidt je pristao na to da nameće promjene kako bi ta firma ostvarila profit. Slažem se s potrebom tehničkih izmjena izbornog zakona. No, tu se suočavamo s problemom u Predsjedništvu, gdje hrvatska strana inzistira na redefiniranju, i tamo imamo zastoj. Nedostaje konsenzusa”, naglašava Dodik.

Imenovanje Milana Tegeltije

Posljednjih nekoliko dana regija bruji o nedostatku zvaničnog saopćenja iz Predsjedništva Bosne i Hercegovine u vezi s imenovanjem konzula za Rijeku. Očekivanja javnosti su visoka, ali tišina koja okružuje ovu temu ostavlja mnoge u čudu. Nije jasno zašto Predsjedništvo BIH odugovlači s objavljivanjem imenovanja i izdavanjem zvaničnog saopćenja, što dovodi do povećane zabrinutosti i nagađanja među građanima.

U međuvremenu, medijski izvještaji u susjednoj Hrvatskoj ukazuju na diplomatski skandal koji prati ovo potez. Osim što izaziva nelagodu u javnosti, imenovanje konzula za Rijeku čini se da nije dobro prihvaćeno čak ni u susjednom društvu. Činjenica da ni Hrvatskoj nije drago zbog ove vijesti dodatno produbljuje misteriju koja obavija cijeli slučaj.

Neki medijski izvori iz Hrvatske sugeriraju da je međunarodna zajednica negativno ocijenila osobu koja je imenovana za konzula, što dodatno komplicira situaciju. Ovakva ocjena može postati ozbiljan izvor diplomatskih problema i narušiti odnose između Bosne i Hercegovine i susjedne Hrvatske.

S obzirom na ozbiljnost situacije i važnost održavanja dobrih diplomatskih odnosa između zemalja, javnost ima pravo znati što se stvarno događa i zašto je Predsjedništvo BIH izabralo zadržati informacije pod šapkom. Ova tišina ne samo da povećava nesigurnost među građanima, već i stvara prostor za špekulacije i dezinformacije.

Ukoliko Predsjedništvo ne izda jasno i transparentno saopćenje uskoro, postoji realna opasnost da ova situacija izmakne kontroli i da naruši diplomatske odnose u regiji. Javna odgovornost i transparentnost su ključni u ovakvim situacijama, a građani imaju pravo znati istinu o imenovanju konzula za Rijeku i njegovim mogućim implikacijama.

Upitan da li je ponosan na Milana Tegeltiju i kako komentariše da je dobio saglasnost u Rijeci i kako tumači to da su Komšić i Bećirević pristali na to, što je svima nama neočekivano, njemu ipak nije.

“Ne znam zašto bi to bilo neočekivano. Kako smo mi mogli dati saglasnost Lagumdžiji, ili dati saglasnost Alkalaju i mnogim drugima. Postoji jedna praksa, dakle, sjedio sam u Predsjedništvu i mislim da je ovaj potez dobar, ako se dirne u ovo sve će pasti. ” zatim dodaje: ” Kada se podjele ambasadorska mjesta između svih naroda i kada srpski član predsjedništva nekoga predloži u pravilu svi gasaju. To je jednako tome da kada je Bećirević skoro predložio bošnjačkog člana ostali to ne spore, jer ako počnu da spore niko nikoga neće imenovati”.

Hrvatska odbija dati agreman

Hrvatski mediji bruje o ovoj temi. Pored raznih tekstova i analiza oni ističu jasan stav a to je da ne žele novog generalnog konzula BiH u Rijeci koji je pod sankcijama i koji je Dodikov savjetnik s ‘crne liste‘ SAD-a. Dodik ovu informaciju ležerno komenatriše.

“Ja prije svega mislim da njemu ne treba agreman, agreman samo ambasadori primaju. Ne vidim tu ništa sporno. Nije mu Hrvatska uvela sankcije već Amerika. A šta je Amerika? Zemlja velika i prokleta”.

Za sada nema još uvijek nekog oglašavanja od strane Predsjedništva BiH, no ono što stvarno izaziva sumnje kod građana jeste ko kome šta duguje pa se Tegeltija toliko čuva? Zašto se nagrađuje pozicijom koju ne zaslužuje, zašto se uništava ugled BiH?

Ostaje da vidimo koliko je još vremena planirano od građana praviti budale i do koje granice se ide, kada prestaje brukanje države?