Ekonomija

Djecu liječimo SMS porukama dok političari dižu kredite koje niko ne koristi

Ko je krivac što BiH godinama plaća višemilionske penale za neiskorištena kreditna sredstva!?

FOTO: AA
FOTO: AA

Bosna i Hercegovina već godinama plaća višemilionske penale za neiskorištena kreditna sredstva, a štete za to, kažu stručnjaci su višestruke.

BiH je morala platiti 6,3 miliona maraka penala jer nije povukla kredite koje su joj međunarodne finansijske institucije odobrile, kaže za portal UNA Aner Žuljević, federalni parlamentarac, te dodaje da je to podatak samo za prošlu godinu, jer je, kako ističe, i ranije država izdvajala milione iz istog razloga.

“Djecu liječimo SMS porukama, a milione bacamo u vjetar zbog lopovske politike koja se godinama svađa čija će firma ‘pobijediti’ na tenderu”, kaže Žuljević.

Tvrdi da je pretretprošle godine BiH platila 10,6 miliona maraka za ne angažovana sredstva stranih kreditora, a najviše, čak 9,5 miliona KM, platila je Evropskoj banci za obnovu i razvoj (EBRD) kod koje i ima najznačajniji iznos takvih kredita.

Pročitajte još

“BiH u 2021. godini nije povukla čak 2,4 milijarde maraka od stranih kreditora, a od čega se na kredite Evropske banke za obnovu i razvoj odnosi čak 987 miliona maraka”, ističe Žuljević za portal UNA.

Štete višestruke, neiskorišten novac i narušavanje kreditne sposobnosti

Igor Gavran, ekonomski analitičar za portal UNA naglašava da, to nažalost nije izolovan slučaj, jer se već se godinama plaćaju višemilionski penali za neiskorištena kreditna sredstva.

“Štete su višestruke. Direktna šteta je svakako gubitak tog iznosa novca koji se mogao upotrijebiti za nešto korisno jer se mnogo toga moglo izgraditi ili pomoći sa 6,3 miliona KM i praktično bilo kakva upotreba u BiH bi bila bolja od nestanka novca. Posredna šteta su gubici dugoročnih koristi koje bi produktivna upotreba novca imala (npr. da je novac uložen u zdravstvo ili obrazovanje ili privredu… sve ono sto bi tamo bilo ostvareno dugoročno je izgubljeno), a treća kategorija gubitaka je narušavanje kreditne sposobnosti BiH prekomjernim zaduživanjem jer očito je da smo u ovakvu situaciju došli neumjerenim i neplanskim zaduživanjem prije nego smo bili spremni novac utrošiti a time smo povećali zaduženost i umanjili našu sposobnost za povoljno zaduživanje u budućnosti”, kaže Gavran.

Ističe da se time, takođe, narušava ugled BiH ili stvara slika nesposobnosti domaćih vlasti u svijetu.

“Ali mislim da je bespredmetno gajiti iluzije da BiH i njene vlasti imaju bilo kakav ugled pa tako nisu imale šta ni izgubiti. Oni što definitivno ovakva situacija potvrđuje je odsustvo bilo kakve odgovornosti vlasti, jer niti iko odgovara sto je neopravdano zadužio državu (jer ne postoji opravdanje uzimanja kredita koji očito nisi u stanju iskoristiti) niti što nije ispunio pretpostavke da se sredstva iskoriste. Makar smjenom, ostavkom ili otkazom ako ne kaznama i sankcijama nadoknade štete”, zaključuje za portal UNA Igor Gavran.