Magazin

Čudotvorno voće: Djeluje antibakterijski, jača imunitet, oporavlja štitnu žlijezdu

Mogu se konzumirati svježe, dovoljno je pojesti 200 do 300 grama na dan. Osim toga, mogu se zamrznuti, sušiti, skuhati kao marmelada, sok, sirup, kompot. Oporavlja štitnu žlijezdu.

FOTO: SHUTTERSTOCK
FOTO: SHUTTERSTOCK

Portal Raskrinkavanje svojom detaljnom analizom ukazao nam je na netačne navode koje smo objavili.

Dakle, informacija kako studije pokazuju da aronija ima antikancerogeno dejstvo jer u velikom postotku uništava maligne ćelije tumora nije tačna i može služiti kao manilpulacija. No, ono što je tačno da su plodovi aronije dobar izvor vlakana, vitamina C, mangana i antioksidanasa i mogu pozitivno utjecati na ukupno zdravlje čovjeka. Ali, kako pokazuju dostupni naučni radovi, potrebna su daljnja istraživanja jedinjenja aronije i njihove dobrobiti za ljudsko zdravlje kako bi se ti efekti u potpunosti istražili.

Članak sa navodom da istraživanja pokazuju da aronija uništava veliki procenat ćelija malignih tumora objavljen je na još 34 portala iz regije tokom aprila i maja 2024. godine. Ovi navodi dijele se na internetu kako govori Raskrinkavanje u različitim verzijama članaka još od 2013. godine

Efekti uticaja aronije na ćelije nekih vrsta raka su ispitivani. Na primjer, kako navodi u članku američkog portala o zdravlju Healthline iz 2019. godine, nekoliko studija u laboratoriji i na životinjama pokazalo je da ekstrakti plodova aronije mogu imati učinak usporavanja rasta ćelija raka debelog crijeva ili pankreasa. Ta istraživanja rađena su 2003, 2004, 2006. i 2014. godine in vitro, odnosno na izolovanim ćelijama u laboratoriji, i na životinjama (1, 2, 3, 4). Istaknuto je da su potrebne studije i istraživanja na ljudima kako bi ovi efekti bili potvrđeni, odnosno identifikovana konkretna veza između aronije i zaštite od raka.

Tačno je da su plodovi aronije dobar izvor vlakana, vitamina C, mangana i antioksidanasa i mogu pozitivno utjecati na ukupno zdravlje čovjeka. Ali, kako pokazuju dostupni naučni radovi, potrebna su daljnja istraživanja jedinjenja aronije i njihove dobrobiti za ljudsko zdravlje kako bi se ti efekti u potpunosti istražili.

Nijedna pojedinačna hrana ili sastojak hrane ne može vas zaštititi od raka. Ali, istraživanje pokazuje da prehrana puna raznovrsnog povrća, voća, integralnih žitarica, pasulja i druge biljne hrane pomaže u smanjenju rizika za mnoge vrste raka.

Aronija je bogata antioksidansima te samim tim čuva zdrave ćelije u tijelu i krvnoj plazmi od oksidativnog stresa usporavajući proces starenja organizma i sprečavajući razvoj hroničnih bolesti.

Ona podstiče rad štitne žlijezde i zato se posebno preporučuje osobama koje boluju od hipertireoze. Pored toga, aronija sprečava nastanak kardiovaskularnih bolesti, snižava visoki pritisak i holesterol i podstiče proizvodnju dobrog holesterola.

Takođe podstiče rad jetre, smiruje grčeve i bolove u crijevima, smanjuje upalu sluznice crijeva i zaustavlja dijareju. Aronija je korisna i kod upale mokraćnih kanala.

Napomena: Portal Bosnainfo je 28. aprila 2024. objavio netačne tvrdnje u ovoj vijesti pod naslovom “Čudotvorno voće: Djeluje antibakterijski, jača imunitet, oporavlja štitnu žlijezdu”. Uvidom u analizu Raskrinkavanje.ba, naknadno smo, 31. maja 2024. ispravili netačne navode. Promijenjen je sporni dio u vezi koji nema utvrđene dokaze: “Studije pokazuju da aronija ima antikancerogeno dejstvo jer u velikom postotku uništava maligne ćelije tumora” u rečenicu” “Dakle, informacija kako studije pokazuju da aronija ima antikancerogeno dejstvo jer u velikom postotku uništava maligne ćelije tumora nije tačna i može služiti kao manilpulacija. No, ono što je tačno da su plodovi aronije dobar izvor vlakana, vitamina C, mangana i antioksidanasa i mogu pozitivno utjecati na ukupno zdravlje čovjeka. Ali, kako pokazuju dostupni naučni radovi, potrebna su daljnja istraživanja jedinjenja aronije i njihove dobrobiti za ljudsko zdravlje kako bi se ti efekti u potpunosti istražili.”