Zbog velikog požara koji već danima ugrožava ovo područje, na teritoriji Grada Mostara od ponedjeljka je na snazi vanredno stanje. Vatrogasne ekipe neprekidno ulažu ogromne napore kako bi spriječile dalje širenje vatre i sanirale posljedice koje su već izazvale ogromnu materijalnu štetu.
Prema dostupnim informacijama, najveća šteta pričinjena je na infrastrukturi deponije. U požaru je u potpunosti izgorjela reciklažna hala zajedno sa kompletnim postrojenjima i opremom koja se nalazila unutar objekta.
Borba s vatrenom stihijom nije prošla bez posljedica ni za pripadnike vatrogasnih službi. Pet vatrogasaca završilo je u Hitnoj pomoći nakon intervencija na požarištu, dok je šest njihovih kolega u posljednjem trenutku uspjelo izbjeći teže posljedice nakon eksplozije koja se dogodila tokom gašenja požara.
Vatrogasci su se danas emotivnom porukom obratili građanima Mostara, zahvalivši svima koji su im tokom protekla dva dana pružali podršku na terenu.
– Drugi dan požara na deponiji Uborak imamo potrebu da se zahvalimo sugrađanima koji su tokom cijelog dana dolazili, donosili hranu, vodu, sokove i druge potrepštine. To su ljudi koji su uvijek uz nas – poručili su vatrogasci.
Posebnu zahvalnost uputili su Crvenom križu Grada Mostara i Alenu Kajtazu, buregdžinici „Pite ispod sača Lavić“ iz Vrapčića, kao i Emiru Pobriću i njegovim saradnicima koji su željeli ostati anonimni.
Požar na Uborku i dalje predstavlja ozbiljnu prijetnju, a nadležne službe nastavljaju borbu kako bi ga u potpunosti stavile pod kontrolu i spriječile nove incidente. Situaciju dodatno otežavaju visoke temperature i velika količina zapaljivog materijala na deponiji.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, čitajte na Google News.