Kako je Šuta naveo, Županijski stožer je na sjednici donio preporuke i konkretne mjere djelovanja, poput financijske pomoći s ciljem hitnog odvoza otpada, saniranja deponije, a sve u cilju zaštite života građana i imovine.
“Djelovanje Stožera Civilne zaštite HNK isključivo je u okviru njegovih nadležnosti te ne možemo uticati na rad i odluke Stožera Civilne zaštite Grada Mostara“, istaknuo je ministar Šuta.
Dodao je da je Vlada HNK na sjednici u srijedu donijela odluku o odobravanju 300.000 KM Gradu Mostaru za sanaciju deponije Uborak i financiranje odvoza miješanog komunalnog otpada u druge gradove i općine. Sredstva su osigurana iz Budžeta HNK za 2026. godinu, s pozicije Ministarstva financija.
Prema njegovim riječima, miješani komunalni otpad bit će odvožen izvan Mostara, što je, kako je naveo, bio jedan od prioriteta u razgovorima o rješavanju nastale situacije.
Govoreći o požaru koji je jutros ponovo izbio na deponiji Uborak, ministar je kazao da su u gašenju uključene vatrogasne ekipe iz Konjica, Stoca, Čapljine, Jablanice i Čitluka, koje pružaju podršku mostarskim službama.
Ekipe zajedno s lokalnim službama rade na saniranju požarišta i sprečavanju daljeg širenja vatre“, rekao je Šuta.
Istovremeno je pozvao pojedince da se suzdrže od širenja dezinformacija, ocijenivši da takve aktivnosti doprinose stvaranju nepotrebnih tenzija u javnosti.
Naglasio je kako bi fokus svih aktera trebao biti na nadilaženju trenutne situacije i pronalaženju rješenja u interesu građana, a ne na političkim prepucavanjima.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, čitajte na Google News.