Svijet

Blinken otputovao u Evropu radi prikupljanja podrške za Ukrajinu

Prošle je godine, domaćin samita OSCE-a, Poljska, odbila da dopusti Lavrovu da prisustvuje, što je izazvalo ljutitu reakciju Rusije.

FOTO: JIM LO SCALZO/EPA
FOTO: JIM LO SCALZO/EPA

Američki državni sekretar Antony Blinken otputovao je u ponedjeljak u Evropu kako bi prikupio podršku Ukrajini, na putovanju gdje bi se mogao ukrstiti sa svojim ruskim kolegom.

Blinken, koji je više od mjesec dana bio zaokupljen ratom Izraela i Hamasa i američko-kineskim samitom, trebao bi razgovarati s ministrima vanjskih poslova NATO-a u Bruxellesu.

Očekuje se da će Blinken u srijedu krenuti na sastanak Organizacije za evropsku sigurnost i saradnju (OSCE) u Sjevernoj Makedoniji, saopćio je James O’Brien, najviši američki diplomata za Evropu. Očekujemo da će se uključiti u dobru raspravu s našim kolegama iz OSCE-a o podršci Ukrajini – izjavio je O’Brien novinarima.

Kazao da je Blinkenov raspored podložan promjenama i nije komentirao da li bi razmotrio posjetu ruskog ministra vanjskih poslova Sergeja Lavrova, koji je zatražio da mu se dozvoli da prisustvuje godišnjem sastanku panevropskog sigurnosnog tijela čija je članica Rusija.

Lavrov je u ponedjeljak izjavio da će mu Sjeverna Makedonija, koja se pridružila zapadnim sankcijama zbog ruske invazije na Ukrajinu, dozvoliti da učestvuje, ali će mu i dalje biti potrebna dozvola da pređe zračni prostor Bugarske, članice EU. Bugarska je navodno obećala Makedoniji da će otvoriti svoj zračni prostor. Ako to učini, mi ćemo biti tamo – rekao je Lavrov, a prenosi ruska državna novinska agencija TASS.

Prošle je godine, domaćin samita OSCE-a, Poljska, odbila da dopusti Lavrovu da prisustvuje, što je izazvalo ljutitu reakciju Rusije.

Američki zvaničnici odbijaju većinu kontakata na najvišem nivou s Rusijom od invazije, iako se Blinken nakratko sastao s Lavrovom u martu na marginama sastanka Grupe 20 u Indiji.

Blinken će u Bruxellesu govoriti o američkoj podršci Ukrajini u narednim mjesecima, a Kijev vodi kontraofanzivu u trenutku kada je veliki dio globalne pažnje preusmjeren na Bliski istok.

Administracija predsjednika Joea Bidena pokušava uvjeriti suparničku Republikansku stranku da odobri još 61 milijardu dolara pomoći Ukrajini, koju je povezala s podrškom Izraelu i Tajvanu.

O’Brien je kazao da je administracija uvjerena u podršku u Kongresu Ukrajini i da je pomoć označila kao “koalicijski napor”, pri čemu Kijev plaća 60 posto svojih vojnih troškova, dok američki saveznici podržavaju dio ostatka. Mislim kako je bitno da naši partneri čuju da ćemo nastaviti da činimo svoj dio, čak i dok naš Kongres raspravlja o narednim koracima onoga što ćemo pružiti – kazao je O’Brien, prenosi AFP.