Prema prognozama meteoroloških službi, očekuju se izrazito visoke temperature zraka koje mogu nepovoljno uticati na zdravlje stanovništva.
Meteorolog Nedim Sladić na svom Facebook profilu skrenuo je pažnju kako niko ne želi, niti može da diže paniku bez potrebe, ali kako svi trebaju da imaju malo više povjerenja u doktore i preporuke koje se izdaju.
“Crvenilo očito smeta. Jarke nijanse izazivaju nelagodu. Ali, ono je tu s razlogom kada su izuzetno visoke temperature zraka ljeti. Kao što su i plave boje prisutne kada je zima.
Radim svoje vizuale kako bih manje ovisio o već postojećim koje imaju puno agresivniji spektar boja. Pokušavam da ih izbjegnem koliko god je to moguće, slijedeći one koje su prilagođene osobama koje ne razlikuju boje. Kroz svoje vizualizacije mogu uočiti neke detalje koje s generičkim skalama i prostornom nepromjenljivom domenom na gotovom materijalu su teže uočljive. A tražim i alternativne načine, one sa simbolima. Ali, sve iziskuje slobodno vrijeme kojeg u zadnjem periodu nemam na pretek.
Bilo kakvo upozorenje izdano od nadležnih meteoroloških službi, kao i tamnocrvena/tamnoplava boja na karti ne znači da život treba stati. Svi dijelimo mišljenje da život ne može stati. I ne treba da stane. Ali se može modifikovati i prilagoditi prolaznoj situaciji.
Da razjasnimo jednu važnu stvar. Niko od nas meteorologa ne želi, niti može dizati paniku bez prijeke potrebe. To se kosi sa osnovnom našom zadaćom. Ne možemo reći nemojte to raditi ili nemojte ići tamo. Samo vam možemo dobronamjerno sugerisati neke stvari, poučeni iskustvima iz sličnih slučajeva. Svi smo dovoljno zreli da znamo što nam je činiti. Ovo vrijedi i za nas, jer svima nam se isto piše.
I završna od mene — uživajte u ljetu, jer znam koliko mnogi to isčekuju godišnje doba, ali i posvetite pažnju vlastitoj zaštiti. Neminovno je da će biti još dosta vrelih dana u kojima će živa na termometru ići dosta visoko. Ali zapamtimo, neki dani jesu oni pravi ljetni dani, ali bit će ih i kada “obični ljetni dan” je kriva konstatacija. U takvim danima opreza nikad nije dosta.
Više povjerenja u doktore i meteorološke zavode, malo više vlastite svijesti i sve će biti u najboljem redu. Život neće sigurno stati, sloboda je uvijek tu”, poručio je Sladić.
Saznajte sve o najvažnijim vijestima i događajima, čitajte na Google News.