Svijet

Biden svakim danom sve manje strpljenja ima: "Situacija je loša.."

U javnosti se podrška nastavila, ali iza kulisa sve su veći znakovi da američki predsjednik gubi strpljenje.

FOTO: EPA-EFE/YURI GRIPAS
FOTO: EPA-EFE/YURI GRIPAS
Ilustracija

Američki predsjednik Džo Bajden (Joe Biden) i drugi visoki zvaničnici postaju sve više frustrirani Benjaminom Netanjahuom (Netanyahu), premijerom Izraela, i njegovim odbijanjem neadvnih zahtjeva administracije u vezi s ratom u Gazi

Pročitajte još

Nespremnost na saradnju

Od napada Hamasa 7. oktobra prije 100 dana, Bajden je dao punu podršku Izraelu, čak i dok je bio politički udaren od dijela svoje baze u izbornoj godini.

U javnosti se ta podrška nastavila, ali iza kulisa sve su veći znakovi da američki predsjednik gubi strpljenje.

– Situacija je loša i mi smo zaglavili. Predsjednikovo strpljenje je na izmaku – rekao je jedan američki zvaničnik za Axios.

– U svakom trenutku, Netanjahu je dao Bajdenu prst – rekao je za Axios senator Kris Van Holen (Chris Van Hollen), koji je bio u bliskom kontaktu sa američkim zvaničnicima o ratu. 

Prošlo je već 20 dana od napetog poziva između Bajdena i Netanjahua, te od tad nisu razgovarali, dok su prije toga razgovarali gotovo svaki dan.

Prije nego što je Bajden spustio slušalicu, Netanjahu je odbio zahtjeva da Izrael oslobodi palestinske porezne prihode koje zadržava. 

Glasnogovornik Vijeća za nacionalnu sigurnost Džon Kirbi (John Kirby) pokušao je umanjiti smanjenje komunikacije, rekavši da “to ništa ne govori” o stanju odnosa. 

Znakovi iritacije

Međutim, sve više znakova iritacije se pojavljuje. 

– Postoji ogromna frustracija – rekao je jedan američki zvaničnik. 

Glavni pokretač njegove frustracije je Netanjahuov otpor prema zahtjevima koji su prioriteti SAD-a.

Pored pitanja poreskih prihoda, Bajden i njegovi savjetnici vjeruju da Izrael ne čini dovoljno da omogući humanitarnu pomoć u Gazi.

Također su frustrirani Netanjahuovom nespremnošću da ozbiljno razgovara o planovima za dan nakon rata i njegovim odbacivanjem američkog plana da reformirana palestinska uprava ima ulogu u nakon završetka rata u Gazi.

Američki zvaničnici sada su sve zabrinutiji da Izrael neće ispuniti svoj raspored za prelazak na operacije niskog intenziteta u Gazi do kraja januara, na osnovu situacije u Gazi, posebno u južnom gradu Khan Junis.

Ako Izrael značajno ne smanji svoje operacije u Gazi – za šta su se američki zvaničnici zalagali u nadi da će smanjiti palestinske žrtve – Bajdenu će vjerovatno postati sve teže održati isti nivo podrške izraelskoj vojnoj kampanji.

Upitan o frustracijama, glasnogovornik NSC-a rekao je za Axios da je administracija “fokusirana na to da se Izrael može braniti od Hamasa”, nastojeći da poveća pomoć Gazi “kako bi ublažila patnju palestinskih civila” i radi sa Izraelom “da osigura oslobađanje svih talaca”.

Blinkenova posjeta pogoršala frustracije

Posjeta državnog sekretara Blinkena, Izraelu prošle sedmice samo je pogoršala frustracije u Bijeloj kući i State Departmentu, rekli su američki zvaničnici koji su razgovarali za Axios.

Netanjahu je pristao da dozvoli misiji UN-a da uđe u sjevernu Gazu kako bi procijenila potrebe za budući povratak palestinskih civila u to područje, ali to je bilo sve što je bio spreman dati Blinkenu.

Blinken, koji je posjetio Jordan, Saudijsku Arabiju, UAE i Katar prije nego što je otišao u Izrael, također je rekao izraelskim liderima da ih “nijedna arapska zemlja neće podržati (finansijski)” u obnovi i upravljanju Gazom ako Izrael ne dozvoli da palestinske vlasti imaju ulogu” u obnovi i upravljanju Gazom ako Izrael ne dozvoli politički djelovanje za Palestince, rekao je zvaničnik.

Netanjahu ometa napored SAD

Blinkenu i njegovom timu postalo je jasno tokom njihovog putovanja da Netanjahuovo odbijanje da oslobodi palestinske porezne prihode ometa napore SAD-a da se zalažu za reforme u palestinskim vlastima, prema dva izvora upoznata sa sastancima državnog sekretara.

Palestinski predsjednik Mahmud Abas rekao je Blinkenu u Ramali da je spreman formirati novu vladu, na zahtjev administracije SAD-a, ali je naglasio da ona neće moći funkcionirati bez novca, a prihodi od poreza su veliki dio budžeta, rekli su izvori.

Bajdenova administracija pokušava promijeniti Netanjahuovu računicu oživljavanjem napora da se postigne mega-sporazum sa Saudijskom Arabijom koji bi uključivao historijski mirovni sporazum s Izraelom.

Blinken je rekao Netanjahuu da Saudijska Arabija i dalje želi normalizaciju nakon završetka rata, ali samo ako se Izrael posveti principu rješenja o dvije države, rekli su američki i izraelski zvaničnici ranije za Axios.

Alternativna vizija i beskrajni rat

Iako priznaju da je “nategnuto” misliti da bi Netanjahu mogao pristati na sporazum koji postavlja put ka palestinskoj državi, američki zvaničnici kažu da žele predstaviti alternativnu viziju onoga čega se mnogi strahuju da će biti beskrajni rat u Gazi.

U međuvremenu, Bajdenova administracija također razmišlja dugoročno i drži otvorene kanale s drugim političkim igračima u Izraelu.

Tokom prošlosedmične posjete, Blinken je održao odvojeni sastanak sa ministrom ratnog kabineta Benijem Gancom, za kojeg domaće ankete pokazuju da bi vjerovatno lako pobijedio na izraelskim izborima da se oni održe danas.

Blinken se također sastao s opozicionim liderom Jairom Lapidom i ministrom odbrane Yoavom Galantom, Netanjahuovim ključnim rivalom unutar premijerove stranke Likud.

Za sada se čini da je Netanjahu “spremniji da sluša” ultranacionalističke ministre u svojoj vladi, poput Itamara Ben-Gvira i Bezalela Smotriča, nego da sluša “šta kaže predsjednik Sjedinjenih Država”, rekao je senator Van Holen za Axios.