BiH

BHRT ulazi u drugi mjesec bez riješenog finansiranja

Uposlenici BHRT-a ulaze u drugi mjesec bez riješenog finansiranja Javnog servisa Bosne i Hercegovine. Dok se kriza produljava, uposlenici Javnog servisa BiH iščekuju uplatu obećane jednokratne pomoći, ali i naknada koje su zaradili.

BHRT
FOTO: BOSNAINFO
Ilustracija

Ohrabruju i izjave resornog ministra Edina Forte kako se ubrzo očekuje i rješenje pitanja naplate RTV takse i imenovanje nove uprave Federalne RTV, nakon deblokade Federalnog parlamenta.

Već mjesec dana traje agonija radnika BHRT-a. Radnici iščekuju rješenje situacije i dobijanje toplog obroka i naknada koje su zaradili. Oči radnika, menadžmenta, javnosti, uprte su u vlasti na državnom nivou. Oni koji obećavaju i rade kako bi pomogli, prvenstveno radnicima, jesu predstavnici “Trojke” na državnom nivou. Pomoć je spremna, kaže državni ministar prometa i komunikacija, te sve je na procedurama. Pomoć, od četiri miliona maraka, treba biti usmjerena, kaže, za plate radnika i nabavku digitalne opreme. Iščekuje se isplata jednokratne pomoći iz ovog ministarstva, te čekaju potrebna mišljenja i saglasnosti. Nepoznanica je kada će se ovo pitanje naći na dnevnom redu sjednice Vijeća ministara BiH.

“Ne mogu predvidjeti, radim sa svoje strane sve što je moguće da to bude što prije, druga stvar je potpisivanje ugovora sa EP i FTV, vezano za redovno prikupljanje pretplate, nadam se da će to biti jako brzo, prvenstveno nakon što je otkočen Federalni paralement nedavno i ovaj treći dio koji će napokon riješiti dugoočno finansiranje Javnog servisa, to je donošenje novog zakona”, ističe Forto.

Pročitajte još

I kako kaže ministar – rad Federalnog parlamenta i komisija, nakon nekoliko mjeseci je otkočen. To znači da bi se u narednom periodu na dnevnom redu trebala naći i imenovanja rukovodilaca raznih institucija u Federaciji BiH. Između ostalog, na dnevni red treba stići i imenovanje Upravog odbora RTVFBIH i generalnog direktora. Upravo, Parlament Federacije BiH nije popunio upražnjena mjesta u Upravnom odboru javnog emitera Federalne televizije niti imenovao novog direktora FTV-a od 2013. godine. Deceniju, parlamentarci se nisu bavili imenovanjem upravljačkih struktura u ovom emiteru. Vladajući vjeruju da je vrijeme za promjene.

“Naravno, to je obaveza Parlamenta u skladu sa zakonom, da raspisuje konkurs i popunjava članove Upravnog odbora, a dalje članovi UO po zakonu u dalju prceduru, tako da to je problem koji je u Parlamentu i do Parlamenta, i niko drugi ne treba da se krivi za to osim Parlamenta u proteklih najmanje dva mandata”, kaže zamjenik predsjedavajućeg Komisije za izbor i imenovanje PD PFBiH.

“Jа ću se založiti da to pitanje bude najhitnije moguće stavljeno na dnevni red, naravno, da budem potpuno jasan i otvoren, to pitanje je i stvar međustranačkih dogovora, razgovora i naravno i da će i to diktirati kompletnu situaciju”, naglašava Dragan Mioković, član Komisije za izbor za izbor i imenovanje PD PFBiH.

Zastupnici vladajuće većine smatraju da je opozicija blokirala rad Komisije za izbor i imenovanje, jer upravo ta komisija učestvuje u imenovanju kadrova na bitne pozcije u Federaciji BiH, među njima i Upravnog odbora RTV FBiH. Opozicija kaže da u prošlom mandatu nije mogla iznaći rješenje za FTV jer su imali status kvo. Tvrde, o mogućim, budućim rješenjima ne znaju ništa. 

“Vidim po onome što mi dobijamo od materijala, da o tome još nema naznaka, o tome zna vladajuća većina i oni vjerovatno imaju neka pripremljena rješenja i kažemo, nije problem da dođe do smjene u bilo kojoj instituciji”, kaže Salko Zildžić, poslanik SDA u Predstavničkom domu PFBiH.

“Jasan je zakon, on se mora poštovati i oko imenovanje UO FTV, što znači da se jedan član može imenovati svake godine, ti zakoni su donijeti ovdje u Parlamentu pod pritiskom međunarodne zajednice, upravo da se ne bi desila nagla smjena UO, da ne bi došlo do politizacije”, ističe poslanik DF-a u PD PFBiH Mahir Mešalić.

I dok je pred parlamentarcima mnogo posla – vrijedi podsjetiti da je od 2017. do 2023. godine zbog nepoštivanja zakona, BHRT u minusu oko 73 miliona, dok je FTV nezakonito prisvojila 20 miliona maraka, RTRS je, zbog toga što taksu prikupljenu na području RS ne dijeli sa BHRT-om i FTV-om, nezakonito prisvojio 54,5 miliona maraka. Zbog nepoštivanja Zakona o Javnim RTV sistemima BHRT je na sudu sa RTRS-om i FTV-om. Dug RTRS-a prema BHRT-u od 2017. zbog neuplaćivanja dijela takse koja zakonom pripada BHRT-u je oko 83 miliona maraka.