Tokom sastanka razgovaralo se o projektima koje je resorno ministarstvo uvrstilo u Program javnih investicija KS, te ih kandidovalo na razmatranje i zaduživanje kod Svjetske banke, preko Federalnog ministarstva okoliša i turizma.
U spomenutom pismu namjere, kao i tokom ovog sastanka, istaknuto je nekoliko prioriteta i koraka koje je potrebno provesti u oblasti upravljanja otpadom.
Prvi među njima su izrada studije izvodljivosti u svrhu izgradnje i uspostave odgovarajuće tehnologije za predtretman otpadnih voda sa odlagališta, kao i izrada projektne dokumentacije tretmana procjednih voda s deponije Smiljevići, nabavka, izgradnja i testiranje tehnologije i puštanje u pogon postrojenja.
“Neophodno je pristupiti infrastrukturnim radovima na prekrivanju i zatvaranju ploha deponije Smiljevići površine od cca 11 ha, prema glavnom projektu, kao i radovima na uvezivanju sistema otplinjavanja na području odlagališta na kojem se više ne vrši odlaganje komunalnog otpada”, naglašeno je ovom prilikom.
Razvoj i jačanje infrastrukture za odvojeno prikupljanje i recikliranje otpada i nabavka potrebne opreme takođe je izdvojeno kao jedan od važnih koraka u ovom procesu.
Predstavnici Svjetske banke su iskazali interes za finansiranje svih navedenih aktivnosti, a narednu godinu trebali bi se detaljno definisati i razraditi koraci potrebni za realizaciju svake od navedenih stavki.
Ministar Bečarević je još jednom istakao da deponija Smiljevići predstavlja jedan od najvećih problema u KS čijem rješavanju treba što prije pristupiti.
Naglasio je da problem prilikom odabira novih lokacija za odlaganje komunalnog otpada predstavlja i otpor lokalnih zajednica jer nijedna od sarajevskih općina nije iskazala interes da se deponija nalazi na njenom teritoriju.
Na sastanku je zaključeno da je potreban multidisciplinaran pristup rješavanju ovog pitanja u koji treba da se uključe Vlada KS, lokalne zajednice i Federacija Bosne i Hercegovine.