Svijet

Baku krenuo u ofanzivu: Situacija izmiče kontroli

Nakon što su dva civila i četiri vojnika ubijena od mina na tom području, vlada u Bakuu je pokrenula antiterorističku operaciju.

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA

Na južnom Kavkazu, bivša sovjetska republika Azerbejdžan pokrenula je novu vojnu operaciju za osvajanje konfliktnog regiona Nagorno-Karabaha. Ministarstvo odbrane u Bakuu govorilo je u utorak o “antiterorističkoj operaciji lokalnog karaktera za obnavljanje ustavnog poretka” u regionu.

Državni radnici stradali od mina

Ministarstvo unutrašnjih poslova Azerbejdžana, tajna služba i tužilaštvo ranije su saopštili da su dvojica službenika Uprave za puteve prije zore uletjela u minu i poginula u eksploziji. Vojnici koji su pritrčali u pomoć poginuli su od druge mine.

Kako se navodi u saopćenju iz Bakua, vojna operacija ima za cilj prisiliti povlačenje jermenskih trupa iz tog područja kako je predviđeno prekidom vatre nakon posljednjeg rata u Nagorno-Karabahu 2020. godine. Ministarstvo odbrane Azerbejdžana tvrdi da su gađani samo vojni ciljevi. Prema informacijama iz Bakua, jermenska artiljerija je u početku napala svoje položaje i ranila nekoliko vojnika.

Bivši šef vlade međunarodno nepriznate Republike Artsak u Nagorno-Karabahu Ruben Vardanyan izvijestio je na svom Telegram kanalu o masovnoj artiljerijskoj vatri na tom području. “Rukovodstvo Jermenije mora priznati Artsakh i pridružiti se zaštiti naših građana”, zahtijevao je, prenosi Heute..Jermenija odbacuje optužbe kao “lažne”

Aktuelno rukovodstvo konfliktnog regiona oko glavnog grada Stepanakerta takođe je odbacilo optužbe iz Bakua. Odbrambene snage su se pridržavale primirja, saopćilo je Ministarstvo odbrane Arcaha u saopštenju za javnost. Navod da je prekinut prekid vatre i da su dva azerbejdžanska vojnika povrijeđena ne odgovara činjenicama”, navodi se u saopštenju.

Pravoslavna Jermenija i muslimanski Azerbejdžan su dugo bili neprijatelji. Najveća kobnica između Jerevana i Bakua je enklava Nagorno-Karabah, koja pripada Azerbejdžanu, ali je naseljena Jermenima. Nakon rata početkom 1990-ih, Jermenija je u početku imala prednost. U drugom ratu 2020. godine Azerbejdžan, koji je bio teško naoružan novcem od naftnog i gasnog biznisa, pobijedio je i ponovo zauzeo vlastitu teritoriju.

U kraćim vojnim akcijama nakon toga, Baku je takođe zauzeo oko 150 kvadratnih kilometara jermenske teritorije. Ministarstvo vanjskih poslova Jermenije zatražilo je prošle sedmice da Azerbejdžan napusti ova područja. Baku je odgovorio da je Jermenija i dalje okupirala osam azerbejdžanskih sela.

Azerbejdžan je blokirao isporuke u to područje

Baku mjesecima blokira vezu oko 120.000 Jermena iz Karabaha sa Jermenijom. U ovom području nedostaju hrana i lijekovi. Prošle sedmice Azerbejdžan je dozvolio dostavu pomoći.

Baku mjesecima blokira vezu oko 120.000 Jermena iz Karabaha sa Jermenijom. U ovom području nedostaju hrana i lijekovi. Prošle sedmice Azerbejdžan je dozvolio dostavu pomoći.

Azerbejdžan u sukobu podržava Turska, dok Rusija, tradicionalna zaštitna sila Jermenije, gubi uticaj. “Kao rezultat događaja u Ukrajini, opcije Rusije su se promijenile”, rekao je premijer Pašinjan u nedavnom intervjuu za američki medij Politico. Njegova zemlja želi izbjeći ovisnost o vanjskim zaštitnicima u budućnosti.