IT

AI oživljava Johna Lennona za posljednju pjesmu Beatlesa

Trijumf umjetne inteligencije (AI) ne staje ni na Beatlesima: Paul McCartney je u utorak u intervjuu za BBC najavio da će objaviti jednu od "posljednjih" pjesama Beatlesa proizvedenih uz pomoć AI ove godine.

FOTO: NPR.ORG
FOTO: NPR.ORG

U njemu se čuje glas bivšeg Beatlesa Johna Lennona, koji je umro 1980. godine. Kao osnova poslužila je stara demokaseta sa Lennonovim vokalom. U muzičkoj industriji se trenutno žestoko raspravlja o upotrebi AI-ja.

“Bila je to demotraka koju je John imao na kojoj smo radili i upravo je završena”, rekao je McCartney, koji u nedjelju (18. juna) puni 81 godinu, za BBC. Zahvaljujući vještačkoj inteligenciji, Lennonov glas se sada može čuti u novoj pesmi. Ovo će biti “posljednji snimak Beatlesa”, rekao je McCartney.

Filtrirao je Lennonov glas

Bivši Beatles je izvijestio da se Lennonov glas može čisto filtrirati sa snimka pomoću vještačke inteligencije. “Vi kažete mašini: ‘To je glas. To je gitara. Skloni gitaru’.” Nakon toga, Lennonov glas i instrumenti su mogli biti umiješani u novu pjesmu kao i obično.

McCartney nije rekao koja je pjesma korištena sa demotrake. Prema BBC-u, vjerovatno je riječ o “Now And Then”, Lennonovoj kompoziciji iz 1978. Pjesma je uključena sa nekoliko drugih pjesama na kaseti koju je Lennon snimio za McCartneyja godinu prije smrti. Lennonova udovica Yoko Ono dala je McCartneyu 1994. godine.

Previše pozadinske buke na “Now And Then”

Dvije druge pjesme na kaseti, “Free As A Bird” i “Real Love”, producent Jeff Lynne je uklonio pozadinsku buku, objavio je 1995. i 1996. godine. Pokušaj da se isto uradi sa “Now And Then” nije uspio zbog jake pozadinske buke na snimku.

McCartney je kasnije rekao da želi da završi pjesmu. Umjetna inteligencija mu sada nudi priliku za to.

Nove mogućnosti kroz upotrebu AI-ja u muzičkoj industriji otvaraju mnoga etička pitanja i dovode do finansijskih sporova. Trenutno se vode žestoke rasprave. Neki hvale širok spektar mogućih upotreba novih tehnologija, dok drugi strahuju da će intelektualna svojina biti zloupotrebljena. Lažne pjesme zvijezda poput Eminema, Drakea, The Weeknda ili Oasisa koje su proizvedene uz pomoć AI-ja nedavno su izašle na tržište.

Britanski pjevač Sting upozorio je prošlog mjeseca: “Ne možemo dozvoliti mašinama da preuzmu kontrolu”. „Odbrana našeg ljudskog kapitala od vještačke inteligencije“ postaće važna borba za muzičare u narednim godinama.

McCartney smatra da je AI “nekako zastrašujuća, ali uzbudljiva jer je to budućnost”. „Moramo samo da vidimo kuda će ovo dovesti,“ rekao je.

Beatlesi su se raspali prije 53 godine

The Beatles se smatraju najuspješnijim bendom u historiji muzike. Četvorica muzičara iz engleskog lučkog grada Liverpoola snimila su 14 albuma sa bezbroj hitova koji su i danas svjetski poznati i prodali skoro milijardu ploča. Godine 1970. bend se raspao. Sva četvorica su započela solo karijere, a “Fab Four” se nikada nije ponovo okupio.

Od bivših članova benda, McCartney i Ringo Starr su još uvijek živi. Lennon je ubijen u New Yorku 1980. u 40. godini. Harrison je umro od raka pluća 2001. u 58. godini.

McCartney je i dalje aktivan kao muzičar i otvoren je za nove tehničke mogućnosti. Prošle godine, njegov dvosatni scenski program u Glastonburyju uključivao je virtuelni duet sa Lennonom. Za to je odabrao pjesmu “I’ve Got a Feeling” sa posljednjeg albuma Bitlsa “Let It Be”, piše oe24.