Kultura

U slavu džeza u Ministarstvu upriličen džez koncert

Povodom Svjetskog dana džeza  pod nazivom “Jazz bez granica” u  Federalnom ministarstvu kulture i sporta danas je upriličen nastup jazz kvarteta „Beho-Šimunović-Ahac-Bandić“.

FOTO: FENA
FOTO: FENA

Federalna ministrica kulture i sporta Sanja Vlaisavljević  izjavila je da je riječ o jednom posebnom koncertu.

– Posebno sam sretna što možemo nešto lijepo i urbano da predstavimo u našem ministarstvu – kazala je Vlaisavljević.

FOTO: FENA
FOTO: FENA

Bjanka Alajbegović iz Ministarstva kulture i sporta kazala je ovom prilikom da je  Međunarodni dan džeza zvanično 30 aprila ali da ga Ministarstvo obilježava danas u već poznatom terminu srijedom.

– Džez je mnogo više od muzičkog žanra. On je univerzalni jezik slobode, dijaloga i kreativnosti – kazala je Alajbagović.

Ona je istakla  da džez podsjeća na snagu umjetnosti da  povezuje ljude, briše granice, otvara prostor za razumijevanje i zajedništvo.

Eddie Beho, jazz fusion i blues gitarista, sarajevski je kompozitor sa američkom adresom, svirao je sa legendarnim Indexima, 4th Ward Afro-Klezmer Orchestra-om, Overdream-om, Ujrdurma Balkanish-em, Musical Hair-em i mnogim drugim.

FOTO: FENA
FOTO: FENA

Jedan je od osnivača etabliranog američkog jazz benda Sataraš Quartet iz Atlante sa kojim je do sada izdao dva albuma – “Errors and Omissions” i “Live from Red Light Caffe-Atlanta“.

Dinko Šimunović, kontrabasist i bass gitarist, u dosadašnjoj muzičkoj karijeri sarađivao je sa mnogim muzičarima iz BiH i inostranstva kao što su: Ladislav Fidri, Lee Harper, Matthew Callingham, Barbara Hendricks, Sinan Alimanović, Slobodan Bodo Kovačević i mnogi drugi.

Spada među najznačajnije kontrabasiste u Bosni i Hercegovini, nastupa i sa  svojim solo projektima, te je stalni član Orkestra Muzičke produkcije BHRT-a.