Život

Između 40 i 70 posto djece u Hrvatskoj ne zna plivati

Utapanje je drugi najčešći uzrok smrti među djecom - odmah nakon prometnih nesreća. Od 2011. do 2020. u Hrvatskoj se utopilo 857 osoba, uključujući i 53 djece i mladih do 19 godina. 

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Sustavna obuka neplivača izbačena je iz državnog pedagoškog standarda 2010. 

Hrvatski Crveni križ organizira panel raspravu o povratku obuke neplivača u škole, o čemu je govorila Silvana Radovanović, voditeljica Spasilačke službe Hrvatskog Crvenog križa.

– Naša poruka je da je plivanje temeljna životna aktivnost, to jest vještina i da na neki način moramo osigurati da to ne bude privilegija za djecu, nego da to bude njihova životna kompetencija zbog toga što je to ključno za razvoj, sigurnost i općenito za zdravlje djeteta, poručila je Radovanović, prenosi HRT.

Navela je kako imaju podatke da trenutačno u Hrvatskoj između 40 i 70 posto djece ne zna plivati, što ovisi o regiji.

– Najveći je postotak neznanja plivanja djece na području Vukovarsko-srijemske županije, zatim imamo na području i Istarske županije 50 posto, rekla je Radovanović.

– Veliki broj djece ne zna plivati, dodala je.

Navela je primjer susjedne Slovenije, koja u kurikulu ima obaveznu obuku neplivača za djecu trećeg razreda.

– Ako dijete ne uradi to u trećem razredu, do kraja osnovne škole obavezno mora naučiti plivati, što znači da je njihovo neznanje plivanja djece negdje oko 2 do 3 posto, rekla je.

– Mi bi trebali na neki način ići tim primjerom, dodala je.

Kao tri ključna razloga utapanja Radovanović je navela precjenjivanje vlastitih sposobnosti, nedostatak nadzora (roditelja nad djecom ili plaže bez spasitelja) i neznanje pružanja pomoći.

Među ostalim, rekla je i kako u vodu nikad ne smijemo ući vrući niti nakon obroka, te da uvijek trebamo nastojati biti u društvu kako bi nam, u slučaju da nam se nešto dogodi, netko mogao pomoći ili pozvati pomoć.

– Plivanje je ključno za prevenciju i za sigurnost svih nas, zaključila je.