Zdravlje

Dobitnica Nobelove nagrade otkriva tajnu dugovječnosti: Ovaj tip prehrane smanjuje rizik od bolesti i usporava starenje

Elizabeth Blackburn dobila je Nobelovu za svoje zajedničko otkriće telomeraze, enzima koji obnavlja telomere - dio kromosoma koji je povezan s procesom starenja, a otkrila je na čemu se zasniva dugovječnost

FOTO: FREEPIK
FOTO: FREEPIK

Elizabeth Blackburn jedna je od samo 12 žena koje su osvojile Nobelovu nagradu za fiziologiju ili medicinu, a svoju je zaslužila zbog otkrića telomeraze, enzima koji obnavlja telomere dio kromosoma koji je povezan s procesom starenja. U intervjuu za Milken Institute Center for the Future of Aging, Blackburn naglašava važnost zdravih navika, zašto su telomeri bitni za zdraviji život i kako stres može biti pozitivno iskustvo.

Pročitajte još

Telomeri dinamički štite krajeve kromosoma, tako da geni ostaju netaknuti i stanice nastavljaju dobro funkcionirati. Kada je ta zaštita ugrožena, ona sprječava stanice da pravilno napreduju i rastu. Osim ako ih ne zamijenimo – putem posebnog molekularnog mehanizma zvanog telomeraza – ljudski telomeri imaju tendenciju propadanja tijekom vremena.

Zapravo, kod ljudi se telomeri troše s godinama i zbog raznih drugih čimbenika. Srećom, postoji mnogo stvari koje možemo učiniti pojedinačno i kao društvo kako bismo sigurno poboljšali zdravlje telomera: dovoljno sna i tjelovježbe, pronalaženje načina suočavanja s kroničnim psihološkim stresorima, prehrambene navike slične mediteranskoj prehrani, različiti oblici društvenog razvoja i čist okoliš.

San i fizička aktivnost

Nedostatak sna može dovesti do značajnog fizičkog i kognitivnog pada, uključujući niži testosteron, probleme s pamćenjem, riskantnije odluke, probleme s fokusiranjem i sl. 

San nema samo trenutni učinak na dobrobit osobe, nego je kumulativan, što znači da može ponuditi dobrobiti koje traju cijeli život.

Mediteranska prehranaMediteranska prehrana potkrijepljena je opsežnim znanstvenim istraživanjima kao zlatni standard za zdravlje srca i dugovječnost.

Planovi medtieranske prehrane sastoje se pretežito od biljne hrane, a uključujuću širok raspon povrća, voća, orašastih plodova, sjemenki, mahunarki, cjelovitih žitarica i izvora zdravih masti

Društveni razvoj

Osim što su za dugovječnost važne osobne navike i promjene negativnih obrazaca, potrebno je uključiti i širu sliku društva, stanovanja i sl. za ugodniji život. Naime, različiti oblici društvene povezanosti, osjećaj pripadnosti i kvalitetni međuljudski odnosi imaju izravan utjecaj na biološko zdravlje.

Studije pokazuju da usamljenost, socijalna izolacija i osjećaj nepovezanosti mogu ubrzati starenje, dok aktivno sudjelovanje u zajednici, njegovanje odnosa i međusobna podrška doprinose njihovom očuvanju.

Nered negativno utječe na kvalitetu našeg života, jer zatrpava naš prostor i zaustavlja protok pozitivne energije. No, osim čišćenja doma u kojem obitavamo, važan je i vanjski prostor koji nas okružuje.

Život u prirodi od iznimnog je značaja za cjelokupno zdravlje, a povezanost između okoliša u kojem živimo i rizika od određenih bolesti najuočljivija je kod respiratornih oboljenja i raka.

2. Suočavanje s kroničnim psihološkim stresorima

Postoji niz neobičnih načina na koje vam tijelo može signalizirati da ste pod prevelikim stresom, a ključno je osvijestiti ih i obratiti pažnju na vlastito stanje.

Prema American Psychological Association, prvi korak u suočavanju s prevelikim stresom jest prepoznavanje simptoma i postavljanje granica.