U povodu Dana plavog irisa simbola borbe protiv raka debelog crijeva – u Varaždinu je održana javnozdravstvena akcija kojom se nastojalo podignuti svijest o prevenciji, ranom otkrivanju i liječenju raka debelog crijeva.
Kada je prije 15 godina Đuro primijetio pojavu krvi u stolici, nije ni slutio da će mu se život promijeniti iz temelja. Nakon suočavanja s dijagnozom, zloćudni tumor je odstranjen i ugrađena mu je stoma.
Danas ne samo da je živ, već i društveno aktivan 69-godišnjak.
– Krećem se i ne treba se skrivati. Važno je da se čovjek pripremi, jer to je jedan dodatak normalnom životu, treba to prihvatiti i tak živjeti, rekao je Đuro Kobal, prenosi HRT.
No, nisu svi te sreće da im dijagnoza bude postavljena na vrijeme.
– Ako se otkrije i prva promjena rano, tada je uspješnost liječenja do izlječenja. Preživljavanje je iznimno visoko, ali čim idemo na više stadije u 3. i 4. s metastazama, tada su prognoze loše, poručila je zamjenica ravnatelja ZZJZ-a Varaždinske županije Katica Čusek Adamić, dr. med. spec. epidemiolog.
Broj oboljelih od raka debelog crijeva u alarmantnom je porastu. Godišnje se u Varaždinskoj županiji otkrije 160 novih slučajeva, a smrtnost je i dalje vrlo visoka, čak 50 posto.
Kao jedan od glavnih razloga stručnjaci spominju lošu prehranu, točnije – prerađenu hranu.
– Odmičemo se od onog tradicionalnog kuhanja, priskačemo brzoj prehrani, život nam je pod stresom i sad više nije da se tumor pojavljuje inicijalno u staroj životnoj dobi, nego imamo i mlađe skupine iznad 40, naglasila je dr. Čusek Adamić.
Varaždinsko ILCO društvo, koje okuplja osobe s ugrađenom stomom, broji oko 70 članova. Dobro su povezani te ohrabruju jedni druge u izazovnim situacijama.
– Mi kao udruga pomažemo i radimo na prevenciji i organiziramo javne tribine, gdje ljude potičemo na preventivne preglede, dodao je predsjednik ILCO društva Varaždin Milorad Vasilić.Prvi simptomi ove zloćudne bolesti besplatno se i potpuno bezbolno mogu detektirati iz uzorka stolice. Jednostavan način da se spasi život.