Britanski glumac Tim Roth, najpoznatiji po ulozi briljantnog dr. Cala Lightmana iz serije “Laži mi” te ulogama u filmovima Quentina Tarantina “Psi iz rezervoara”, “Pakleni šund”, “Četiri sobe” te “Mrska osmorka”, govoreći o filmu “Poison”, koji se bavi ožalošćenim roditeljima, progovorio je i o vlastitoj boli zbog gubitka dvadesetpetogodišnjeg sina Cormaca, piše The Guardian.
“Film se zapravo bavi nečime što je silno utjecalo na našu obitelj”, rekao je glumac koji je sina izgubio nedugo nakon završetka snimanja filma o paru koji se ponovno sastaje deset godina nakon smrti sina, kojeg se, zbog toksina koji cure u groblje, mora ekshumirati.
“Ne postoji samo jedan način tugovanja. Ljudi različito reagiraju. Svatko na svoj način. Inače bi za to postojao lijek”, smatra otac mladog glazbenika koji je 2022. godine umro od raka.
Istinitost priče je u prikazu tugovanja koje je, veli, “individualno poput otisaka prstiju”.
“Sada vidim kod svojih prijatelja i obitelji kako se svatko drugačije osjeća i nosi s tim i svakoga se mora poštovati u tome”, objasnio je.
Njegov proces nošenja sa sinovom bolešću poštovala je pak redateljica filma Désirée Becker, koja je glumcu, kada mu je bilo potrebno, davala prostora i vremena.
Luksemburšku redateljicu Cormacova smrt veoma je potresla, a morile su je i negativne misli. “Donosi li moj film nesreću? Je li moj film postao realnost?”, promislila je u nekom trenu. No, Roth se zbog snimanja filma ne kaje. On mu je čak i pomogao da se suoči s onim što će uslijediti.
Kada mu je sin obolio, Roth je razmatrao mogućnost odustajanja od snimanja filma, no Cormac ga je od toga razuvjerio.
“”Njega nije smetalo što radim u filmu. Mislio je da je to dobra stvar. Vjerojatno me također želio izvući iz kuće.On je to odobravao, inače ja to ne bih učinio. Da me je trebao blizu, ostao bih blizu”, ispričao je Roth.
Tuga je dolazila “u valovima”, podijelili su Roth, njegova supruga Nikki Butler te Cormacov brat Hunter.
Pozitivne osjećaje Roth, s druge strane, crpi iz glume, koju voli sve više i više.
A zavolio ju je još kao tinejdžer – zahvaljujući školskom mjuziklu o Drakuli.
“Izveo sam lošu imitaciju The Rocky Horror Picture Showa. No, navukao sam se”, prisjeća se glumac koji je neko vrijeme radio i poslove poput slaganja proizvoda na police u Tescou, telefonske prodaje…
Jedna od uloga koje su u njegovoj karijeri postale prekretnice, bila je i televizijska predstava “Made in Britain” (1982.), u kojoj je Roth utjelovio rasističkog skinheada. Uslijedila je vrlo raznolika karijera, koju je omogućila, jednim dijelom, i odluka glumca da neće biti “netko s filma”, nego “glumac”.
Neke je uloge radio da bi “platio režije”, i među njima ima “užasnih” ostvarenja, dok je druge radio za sebe. No, čak i loši filmovi sa sobom donose vrijedna iskustva.
“Ponekad, kada snimaš loš film, to budu najbolja iskustva”, otkriva glumac koji će se pojaviti i u filmu Stevena Knighta “The Immortal Man”, filmskom nastavku priče o Thomasu Shelbyju (Cillian Murphy).
Roth, koji glumi i u filmu čija je radnja smještena u razdoblje uoči napada na Kapitol (6. siječnja), za The Guardian je podijelio i svoje dojmove o američkom predsjedniku Trumpu i strahu od populizma krajnje desnice.
“To je duboko depresivno i tužno. Čini se da taj čovjek otvara vrata stvarnim opasnostima…pa me brine, čak i nakon što on ode, što će ostati za njim. To je poprilično zastrašujuće”, mišljenja je Roth, koji bolje ne misli niti o Nigelu Farageu niti o Torijevcima, čiji je odlazak s vlasti “jako je dobra stvar za čovječanstvo”.
Ipak, usprkos nezadovoljstvu političkom situacijom u SAD-u te prirodnim katastrofama poput požara, Roth se ne planira preseliti u Europu.