Magazin

Znate li koja je simbolika kucanja jajima za Uskrs?

Tradicija bojenja jaja za Uskrs/Vaskrs seže a sastavni dio obilježavanja praznika je i kucanje ofarbanim jajima koje nosi posebnu simboliku gdje ljuska jajeta predstavlja Isusov grob, a njeno razbijanje otvaranje groba i oslobađanje Isusa.

FOTO: STELLA
FOTO: STELLA

Jaja su kao simbol ponovnog rođenja i novog života bila sastavni dio paganskog slavljenja dolaska proljeća i novog života nakon zime. Ukrašena jaja poklanjala su se bližnjima, a taj su običaj prema nekim teorijama preuzeli i kršćani, čiji proljetni blagdan Uskrs simbolizira upravo novi život uskrsnulog Isusa.

Pročitajte još

Prema drugoj teoriji, Crkva je tradiciju bojenja jaja za Uskrs preuzela od ranih kršćana iz Mezopotamije koji su ih bojili u crveno kako bi podsjetili na krv koju je Krist prolio na raspelu kao žrtvu za otkupljenje ljudskog roda.

Danas su dostupni različiti materijali, boje i tehnike za ukrašavanje jaja, a mnogi se drže tradicionalnog bojenja prirodnim bojilima od kojih je najčešća ljuska crvenog luka. Za ukrašavanje se koriste tkaninom pričvršćene travke različitih oblika, na čijem će mjestu nakon kuhanja u ljusci luka jaje ostati neobojeno.

Za različite motive, uzorke ili pisane poruke na jajima koristi se rastopljeni pčelinji vosak prije bojenja ili različite igle i nožići za struganje nakon bojenja.

Na našim prostorima, i u istočnijim dijelovima Evrope, raširen je običaj kucanja jajima na Uskrs. U nekim tekstovima se ovaj običaj spominje još u 14. stoljeću. Ovaj običaj ima posebnu simboliku gdje ljuska jajeta predstavlja Isusov grob, a njeno razbijanje otvaranje groba i oslobađanje Isusa.

Uz jaja, simbol Uskrsa je i zec, kao simbol novog rađanja i plodnosti, preuzet iz paganskog blagdana Eostre, koji su slavili germanski narodi.