Život

Održana dvodnevna manifestacija "Ljeto u Željeznom polju"

U okviru obilježavanja Dana Mjesne zajednice Željezno Polje, ova mjesna zajednica je u saradnji sa Gradskim umjetničkim društvom „Filigran“ iz Zenice proteklog vikenda organizovala dvodnevnu manifestaciju „Ljeto u Željeznom Polju“, koja je okupila veliki broj mještana, gostiju i učesnika iz različitih krajeva Bosne i Hercegovine.

FOTO: ESET MURAČEVIĆ
FOTO: ESET MURAČEVIĆ

Tokom dva dana posjetiocima je ponuđen bogat sadržaj kulturno-zabavnog, sportskog i rekreativnog karaktera. Organizovane su biciklijada za djecu, druženje planinara, otvaranje adrenalinskog parka za najmlađe, malonogometni turnir, takmičenja u šahu i pikadu, dječija predstava „Šašavi šeširdžija i priče“, Veče sevdaha, nastupi kulturno-umjetničkih društava, kao i sajam domaćih proizvoda na kojem su predstavljeni plodovi rada vrijednih proizvođača ovog kraja, a posjetioci su imali priliku da kušaju i kafu iz poznate visočke „Zlatne džezve“.

Posebnu vrijednost cijeloj manifestaciji dao je angažman mještana Željeznog Polja koji su mjesecima pripremali sadržaje i stvarali uslove da Dan svoje mjesne zajednice bude praznik za sve generacije. Njihova energija, zajedništvo i spremnost da volontiraju i rade za dobrobit svoje sredine još jednom su pokazali koliko lokalna zajednica može postići kada djeluje složno i sa zajedničkim ciljem.

Manifestacija je bila mnogo više od običnog okupljanja. Kroz sport, kulturu, muziku i druženje, stvorena je prilika za susrete prijatelja, komšija i porodica, za upoznavanje novih ljudi i jačanje međusobnih veza. Upravo ovakvi događaji doprinose očuvanju zajedništva, međusobnog poštovanja i osjećaja pripadnosti, vrijednosti koje su posebno važne u manjim sredinama poput Željeznog Polja.

Poseban događaj bio je kulturno-zabavni program sa Enverom Šadinlijom u okviru kojeg su, uz pratnju orkestra Gradskog umjetničkog društva „Filigran“ pod upravom Meliha Karana, prisutne brojnim evergrinima iz bogate bosanskohercegovačke riznice izvornog muzičkog stvaralaštva, tradicionalnim sevdalinkama, ali i novim melodijama nastalim u njenom duhu, počastili Hajrudin Halać Heli, Omer Kadrić, Fikreta Šerić i Munir Durmiš.

 -Nakon jednogodišnje pauze ovo je bio jedan od mojih prvih živih nastupa, rekao je Hajrudin Halać Heli iz Zenice, koji je ovom prilikom predstavio i nekoliko novih pjesama nastalih na tekstove Envera Šadinlije, a koje će se uskoro naći na njegovom novom albumu. U vremenu pred nama bit će još mnogo ovakvih susreta sa publikom širom naše zemlje. Kada ispred sebe vidiš ljude koji zajedno s tobom pjevaju pjesme koje izvodiš, kao što je to bilo ovdje u Željeznom Polju, srce se ispuni posebnom emocijom i poželiš da takvi trenuci nikada ne prestanu.

Pred publikom u vlastitoj avliji dostojno su se predstavili i članovi Kulturno-umjetničkog društva „Ilhamija Žepčak“ iz Željeznog Polja, potvrđujući da ovaj kraj, osim prirodnih ljepota, njeguje i bogatu kulturnu tradiciju.

Posjetioci su saglasni da je „Ljeto u Željeznom Polju“ još jednom pokazalo kako zajednički rad, entuzijazam i ljubav prema rodnom kraju mogu stvoriti događaj koji okuplja ljude, promovira pozitivne vrijednosti i uljepšava društveni život cijele zajednice.