BiH

Zašto je Neretva zamućena? Elektroprivreda HZHB odgovorila na "optužbe" ribara

Iz USR Neretva 1933. Mostar su na terenu u proteklom razdoblju zabilježili desetke slučajeva narušavanja prirodnog stanja rijeke...

FOTO: USR NERETVA 1933. MOSTAR
FOTO: USR NERETVA 1933. MOSTAR
Ekološka katstrofa

”Hidroelektrana Mostarsko blato ne može i nije bilo uzrok zamućenju vode rijeke Neretve 25. maja 2024. godine u večernjim satima”, odgovaraju za Bljesak.info iz Javnog poduzeća Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg-Bosne na navode Udruženja sportskih ribolovaca ”Neretva” 1933. Mostar o zamućivanju vode južno od Mostara koje je uzrokovalo ozbiljnu štetu cijelom ekosistemu rijeke.

“Agregati HE Mostarsko blato, u spornom vremenskom razdoblju subota 25.05.2024. godine, nisu korišteni za potrebe proizvodnje električne energije. Nije izvršena niti jedna manipulacija zatvaračima koja bi dovela do ispuštanja voda kroz kanal u rijeku Neretvu”, navela je za Bljesak.info Marija Buntić, ispred Elektroprivrede HZHB. Buntić podsjeća kako proizvodni potencijal JP Elektroprivreda Hrvatske zajednice Herceg Bosne d.d. Mostar čini sedam hidroelektrana i jedna vjetroelektrana.

“Svi naši proizvodni objekti, pa tako i HE Mostarsko blato, rade isključivo sukladno zakonima i podzakonskim aktima, koji propisuju pojedinu materiju, i za rad imaju sve propisane dozvole. Ni u jednom trenutku ni na koji način svojim radom nismo prekršili zakon”, navela je.

Podsjećamo iz USR Neretva 1933. Mostar su na terenu u proteklom razdoblju zabilježili desetke slučajeva narušavanja prirodnog stanja rijeke, a prijave su odmah proslijeđene nadležnim organima.

“Navode kako su ogromne količine mulja puštene u Neretvu kroz odvodni kanal koji je u vlasništvu Elektroprivrede Hrvatske zajednice Herceg-Bosne (HZHB). Ovaj kanal predstavlja dio sistema koji povezuje Hidroelektranu Mostarsko Blato s rijekom Neretvom. Radi se o mulju koji ugrožava čitav biljni i životinjski svijet rijeke nizvodno od ovog kanala taložeći se na dnu rijeke i tako sprječava razvoj velikog broja biljnih i životinjskih vrsta koje žive na dnu rijeke i ima ogroman negativan utjecaj na cijeli riblji fond”, naveli su ranije.

Iz ovog društva zahtjevaju hitno izjašnjenje od uprave Elektroprivrede HZHB o porijeklu ogromne količine mulja koja ulazi u Neretvu kroz kanal koji je izgradila Elektroprivreda HZHB.

“Također tražimo hitnu reakciju svih inspekcijskih organa kojima smo do sada u više navrata uputili prijave. Potrebno je utvrditi uzroke i odgovorne za ovu ekološku katastrofu te poduzeti odgovarajuće mjere kako bi se spriječila daljnja šteta”, naveli su ranije. Ribari apeliraju na sve nadležne organe, uključujući Ministarstvo okoliša i turizma, inspekcijske službe, te lokalne vlasti, da hitno reagiraju i poduzmu sve potrebne korake kako bi se spriječilo daljnje uništavanje ekosistema rijeke Neretve.