Zdravlje

Zakonska rješenja podijelila javnost: Parlament Slovenije razgraničio javnu i privatnu zdravstvenu djelatnost

Zastupnici Državnog zbora (parlamenta) Slovenije usvojili zakon o razgraničenju zdravstvene djelatnosti na javnu i privatnu.

Operacija
FOTO: UNSPLASH
Ilustracija

Naime, zastupnici su na ivanrednoj sjednici s 50 glasova za i sedam protiv usvojili izmjene Zakona o zdravstvenoj zaštiti koji razlikuju javno i privatno zdravstvo. Riječ je o ključnom koraku u reformi zdravstva.Kako je izjavila zastupnica Eva Irgl, zastupnici Demokrata protive se usvajanju tako važnog zakona na vanrednoj sjednici. SDS je, međutim, kritizirao da je prilikom sazivanja izvanredne sjednice prekršen poslovnik.

“Naše prisustvo i sudjelovanje na današnjoj sjednici značilo bi stoga podršku daljnjem kršenju Poslovnika Državnog zbora i zlouporabi ovlasti parlamentarne većine”, napisala je voditeljica Kluba zastupnika SDS-a Jelka Godec u pismu predsjednici Državnog zbora Urški Klakočar Zupančič. Klokočar Zupančić je na sjednici negirala povredu poslovnika.

Opozicija i liječničke organizacije dosljedno upozoravaju na posljedice amandmana, uključujući i odlazak zdravstvenih radnika u privatni sektor.

“Amandman je nedomišljen, nesustavan, štetan za postojeće stanje u zdravstvenom sustavu, a prije svega katastrofalan za pacijente”, rekla je danas zastupnica NSi-ja Iva Dimić.

Koalicija dosljedno ističe da amandman donosi prijeko potrebnu regulaciju i razgraničenje javnog i privatnog zdravstva te da je to ključni korak u reformi zdravstva.

Ministrica zdravstva Valentina Prevolnik Rupel na sjednici je istaknula da se amandmanom poboljšavaju uvjeti za rad zdravstvenog osoblja izvan zdravstvenih ustanova, prenosi RTV Slovenija.

Prema ministricinim riječima, amandmanom se uređuje i objedinjavanje javnih zdravstvenih ustanova, redefiniraju vrste bolnica, te proširuje obveza sudjelovanja u kontinuiranoj zdravstvenoj zaštiti na sve zdravstvene radnike u javnoj mreži. Također se uvodi obvezno mjerenje dnevnog opterećenja zaposlenika u javnoj mreži, a također se primjerenije uređuje davanje koncesija. Amandmanom se Vladi daje mogućnost da privremeno odredi najviše dopuštene cijene zdravstvenih usluga.

“Mjerama koje donosi ovaj zakon zapravo se žele poboljšati uvjeti rada i transparentno djelovanje zdravstva, stoga procjenjujemo da će se donošenjem ovog zakona osnažiti djelovanje javne mreže i javnih ustanova”, istaknula je.Državni savjet može u roku od sedam dana od dana usvajanja izmjene zakona staviti veto i zatražiti da Državni zbor o njoj ponovno odluči. Tada je za ponovno odlučivanje potrebna većina svih zastupnika, odnosno 46 glasova.

Amandman će se također vjerojatno suočiti s ocjenom ustavnosti. Ovu mogućnost već je nekoliko puta najavila Liječnička zbornica Slovenije.