Osjećaj začepljenosti uha, osjećaj punoće ili pritiska u uhu, oslabljen sluh pa i bol, sve su to simptomi koji se često susreću u sklopu simptoma prehlade ili alergijskog rinitisa. No, osjećaj začepljenosti uha može imati i druge uzroke, stoga je važno uvijek pregledati uho da se otkrije pravi uzrok začepljenosti kako bi se primijenila adekvatna terapija.
Građa uha
Kako bi bolje razumjeli različite uzroke začepljenosti uha, objasnit ćemo ukratko građu uha:
vanjsko uho
srednje uho
unutarnje uho.
Uzroci začepljenog uhaU praksi se najčešće susrećemo sa situacijama začepljenosti uha u sklopu prehlada i alergijskih rinitisa, ali uzroci mogu biti razni.
Prehlada, upale sinusa ili alergijaU stanjima upaljene nosne sluznice i sluznice ždrijela, dolazi i do upalnih promjena na sluznici Eustahijeve cijevi (dolazi do otoka sluznice i stvaranja više sekreta koji može biti gust), a to uzrokuje začepljenje ionako uske Eustahijeve cijevi te do nemogućnosti odvodnje sekreta iz bubnjišta i nemogućnosti izjednačavanja tlakova.
Eustahijeva se cijev može začepiti jednostrano ili obostrano te će osoba imati osjećaj začepljenosti jednog ili oba uha. Dojenčad i mala djeca imaju drugačiju građu i položaj Eustahijeve cijevi —- položaj joj je vodoravniji, a mehanizam kojim se ona otvara je manje učinkovit (nezreo) te su zato mala djeca sklonija začepljenju Eustahijeve cijevi i upalama uha.
Promjene nadomorske visine ili ronjenjePrilikom promjena nadmorskih visina osobito je važno da imamo zdravu i funkcionalnu Eustahijevu cijev koja će izjednačiti tlakove (vanjski i onaj u bubnjištu). Kako bi pomogli izjednačavanju tlakova, u ovim je slučajevima potrebno žvakati, gutati ili zijevati (kad npr. polijećemo avionom ili se penjemo u planine).
Osobama koje su trenutno prehlađene ne savjetuje se let avionom ili ronjenje, osobito ako već osjećaju začepljenost uha, jer nemogućnost izjednačavanja tlakova može dovesti do puknuća bubnjića (barotraume).
Nakupljanje ušnog voska (cerumena)Svima nam se normalno stvara ušni vosak u zvukovodu i ima zaštitnu ulogu (pruža zaštitu od zadržavanja vode u uhu i zadržava čestice prašine). Cerumen se normalno prirodnim putem sam odstranjuje iz zvukovoda (jednakom dinamikom se stvara i odstranjuje).
Kod nekih osoba stvara se više cerumena ili dolazi do sabijanja cerumena (npr. zbog korištenja čepića protiv buke, slušni pomagala ili nepravilnom upotrebom štapića za uši), što stvori čep i time prepreku u zuvkovodu, a to se očituje začepljenošću uha.
Upala zvukovodaJače upale kože zvukovoda mogu uz bol imati i simptom začepljenosti uha jer dolazi do oticanja upaljene kože zvukovoda i time se zvukovod suzuje pa teže provodi zvučne valove.
Upale zvukovoda najčešće se događaju ljeti, a povezane su uz kupanje i plivanje ili kod osoba koje često idu na bazene (tzv. plivačko uho), a uzrok upale mogu bili i ozljede kože zvukovoda (npr. guranjem raznih predmeta u uho kojima se osoba pokušava počešati). Uzročnici upala su gljivice ili bakterije.
Žgaravica (GERB)Povrat kiseline iz želuca prema jednjaku i ždrijelu može dovesti do upale sluznice u ždrijelu, pa tako i upalnu oko ušća Eustahijeve tube, što dovodi do njenog začepljenja i otežane funkcije.
Neke osobe osjećaju povrat kiseline, takozvanu žgaravicu, no nekim pacijentima se kiselina vraća noću (kada leže, npr. nakon oblinog večerneg obroka) — ne osjete žgaravicu, već su simptomi zbog kojeg se javljaju liječniku kašalj, nelagoda u ždrijelu, a neki imaju i začepljenost uha.
Strano tijelo u zvukovoduDjeca su sklona stavljati male predmete u nos i uho, a ako nismo uočili sam trenutak kada dijete ugura predmet u uho, jedini simptom će u početku biti da dijete stalno dira, trlja uho jer ima osjećaj zaglušenosti ili žuljanja i svrbeža u uhu.
Ako strano tijelo dulje ostane u zvukovodu, može se razviti upala, bol pa i gnojna sekrecija iz uha, a dijete će bolno plakati. Najbolje ne vaditi strano tijelo iz uha samostalno (jer ga možete ugurati još dublje ili ozlijediti zvukovod), nego treba dijete odvesti liječniku. U uho se mogu zavući i insekti te osim osjećaja punoće javljaju se i svrbež, zujanje pa se savjetuje da se osoba javi liječniku.
Treća mandulaTreća mandula je limfno tkivo koje ima važnu ulogu u zaštiti od infekcija i nalazi se u nosnom dijelu ždrijela, a najveća je u dobi 2 do 6 godina. Kod neke djece ona može biti prevelika te čini mehaničku prepreku normalnom disanju na nos (djeca stalno dišu na usta, hrču), ali i funkciji Eustahijeve cijevi, stoga su takva djeca sklonija ponavlajnim upalama srednjeg uha (otitis media), nakupljanju sekreta u bubnjištu (serozi otitis) i imaju oslabljen sluh na jedno ili oba uha.
Specijalist otorinolaringolog će nakon pregleda procijeniti je li potrebno kirurški odstraniti treći krajnik.
Simptomi začepljenog uhaOsim osjećaja začepljenosti uha, javljaju se i sljedeći simptomi ili njihove kombinacije:
osjećaj punoće u uhuosjećaj pritiska i bolizaglušenostšum u uhu (tinitus)odzvanjanje, osjetljivost na zvukoveosjećaj da čujemo svoj glas kao iz bačvepucketanje u uhuvrtoglavicastrani predmeti mogu, uz bol i zaglušenost, uzrokovati smrdljivi iscjedak iz zvukovoda.Liječenje začepljenog uhaAko kod osobe nisu prisutni teži simptomi uz začepljenost uha (kao npr. jaka bol, vrtoglavica, gnojni sekret iz uha), tada se može kod kuće pokušati provesti samoliječenje.
Prirodni lijekovi za začepljeno uhoAko osoba ima prehladu, začepljenost i curenje nosa ili alergiju, opravdano je posumnjati da je začepljenost uha nastala zbog začepljenosti Eustahijeve cijevi — u tom slučaju savjetuje se:
žvakati žvaku, zijevati, gutati — poticati otvaranje Eustahijeve cijeviispirati nos hipertoničnom otopinom morske vode (nije dovoljna fiziološka otopina, višak soli u hipertoničnoj otopini morske vode će pomoći u smanjivanju otekline sluznice i odčepljivanju nosa i Eustahijeve tube).U slučaju promjena nadmorske visine (odlazak u planine, let avionom) i pojave začepljenja uha također se opravdano postavlja sumnja da je problem u Eustahijevoj cijevi te se savjetuje:
žvakanje, zijevanje, gutanjeValsalvin manevar — provodi se tako da se začepi nos i polako se ispuhuje zrak kroz gotovo stisnute usnice (ili se čak sasvim zatvore usta) i kao da želite zrak puhnuti kroz uha – time se potakne otvaranje Eustahijeve cijevi i izjednačavanje tlakovaduda varalica ili hranjenje bebe na bočicu — tijekom leta avionom ili penjanja/spuštanja u planinama bebama i maloj djeci se može pomoći tako da cuclaju dudu varalicu ili da ih se hrani na bočicu ili na prsima jer time provode akt gutanja i otvaraju Eustahijevu cijev.Ako se začepljenost uha javila primjerice nakon kupanja (bazen, more) ili uslijed običnog tuširanja kad u zvukovod ulazi voda, što može dovesti do bubrenja cerumena, može se primijeniti sljedeće:
toplo maslinovo ulje, ulje za djecu ili glicerin — toplo ulje služi razmekšavanju cerumena, a postupak je sljedeći: par kapi toplog ulja (provjeriti temperaturu na unutarnjoj strani podlaktice da nije prevruće) ukapa se u začepljeno uho dok ležimo na boku na zdravom uhu, pričeka se 15-tak minuta te se onda osoba uspravi i nagne glavu da iscuri višak tekućine iz začepljenog uha, ovaj postupak se ponavlja 3x dnevno kroz 3-4 dana te se očekuje da cerumen omekša i sam izađe iz uhatopli oblog — topli oblog stavljen na uho također može omekšati ušni vosak (cerumen)alkohol ili alkoholni ocat — koristi se za isušivanje zvukovoda od zaostale vode u ušnom kanalu. To koriste osobe koje znaju da su sklone da im zaostane voda u uhu nakon plivanja, kupanja jer možda imaju takvu građu zvukovoda (zavinut, uži i slično) pa voda zaostaje u kanalu i teže spontano izlazi samo naginjanjem glave. U tom slučaju se alkohol ili alkoholni ocat stavi na krpicu i lagano uđe u zvukovod i nakon nekoliko sekundi se krpica izvadi.