Svijet

Wilders pobjednik evropskih izbora u Nizozemskoj?

Od Holanđana koji žele glasati na evropskim izborima 6. juna, četvrtina planira da to učini za PVV, izvještava istraživačka agencija Ipsos I&O u anketi na vlastitu inicijativu. Time bi partija Gerta Wildersa, koja nije osvojila nijedno mjesto u 2019., dobila čak devet mjesta.

FOTO: EPA-EFE/REMKO DE WAAL
FOTO: EPA-EFE/REMKO DE WAAL

Holandija će dobiti ukupno 31 mjesto. U 2019. bilo ih je 26.

PVV je posljednjih mjeseci postigao veći rezultat u istraživanjima, ali je manje vjerovatno da će simpatizeri PVV-a planirati glasati za Evropski parlament. U anketi Ipsos I&O, više od polovine ispitanih kaže da će sigurno glasati, ali to je gotovo sigurno precijenjeno. U 2019., 54 posto je reklo da će sigurno glasati, a izlaznost je bila 42 posto, piše NOS.nl.

Ipsos I&O je sproveo istraživanje između petka popodne, 22. marta i ponedeljka ujutro, 25. marta, među 2.138 Holanđana.

Drugi u ovoj anketi je GroenLinks-PvdA, koji bi dobio 7 mjesta sa nešto manje od 20 posto glasova. To je dva manje nego 2019. godine, kada su GroenLinks i PvdA učestvovali odvojeno, a PvdA sa Fransom Timmermansom kao vođom stranke iznenađujuće je postala najveća stranka sa 6 mjesta.

U Evropskom parlamentu, GroenLinks i PvdA pripadaju različitim frakcijama. PvdA je povezan sa socijaldemokratskom S&D frakcijom, GroenLinks sa Evropskim Zelenima. PVV je dio Identiteta i demokratije, sa francuskim Rassemblement National (bivši Front National) i njemačkom Alternativom za Njemačku (AfD).

U anketi, VVD je treći sa 6 mjesta, što je dobitak od 2 zastupnika.

Upadljivo je da nova partija, Stranka socijalnog dogovora (NSC), koja je na prošlogodišnjim parlamentarnim izborima priredila veliko iznenađenje osvojivši 20 mandata u holandskom parlamentu, prošla jako loše u ovoj anketi. Samo 1 od 6 ispitanika koji su se odlučili za NSC na izborima za Predstavnički dom u novembru kaže da želi ponovo glasati za stranku Pietera Omtzigta.

D66, CDA i Volt bore se za po 2 mjesta. D66 bi stoga zadržao trenutni broj mjesta, CDA bi izgubio dva, a Volt bi dobio dva.

Holandija je 2019. imala 26 od 751 mjesta u Evropskom parlamentu. Nakon povlačenja Ujedinjenog Kraljevstva, ovaj broj se povećao na 29, a ukupan broj poslaničkih mjesta pao je na 705.

Nakon ovogodišnjih izbora, Holandija će dobiti 31 mjesto, a Evropski parlament će sa 705 imati 720 članova. Holandija će dobiti još dva mandata, jer je holandsko stanovništvo raslo brže od prosjeka EU.

BBB, Stranka za životinje i SGP imaju po jedno mjesto. Forum za demokratiju izgubio bi svoja tri mandata. SP, koji nije osvojio ni jedno mjesto u 2019., čini se da se vratio na nulu, iako je stranka – baš kao i prije pet godina – blizu mandata.

Ovo se odnosi na više stranaka. Izborni cenzus je 3,22 posto. NSC, CU, SP i FvD su nešto ispod toga, ali prema istraživačima sigurno još imaju šanse da osvoje mjesto, dok bi BBB, PvdD i SGP također mogli završiti ispod izbornog cenzusa. Razlike između ovih sedam stranaka su male.

U svakom slučaju, izlaznost postaje važan faktor. Čini se da veća izlaznost ide u korist PVV-a.

Istraživanje pokazuje i da su lideri stranaka malo poznati. Godine 2019. Frans Timmermans je bio poznat više od dvije trećine birača. Niko od sadašnjih stranačkih lidera tome nije ni blizu.

Najpoznatiji su Bas Eickhout (GL-PvdA) i Malik Azmani (VVD) sa 11 odnosno 10 posto. Obojica postoje već neko vrijeme. 

Od anketiranih holandskih glasača, 46 posto kaže da su imigracija i azil važna pitanja za njihov izbor. 33 posto pominje klimatske promjene, a 30 posto međunarodnu sigurnost i ratove.

Poljoprivreda igra važnu ulogu samo za 11 posto birača, nešto manje od teme prirode. Priroda je važna za 30 posto glasača GL-PvdA.

Evropski izbori jedva da se još dešavaju, napominje istraživač Ipsosa I&O Peter Kanne. “Većina birača bira na osnovu onoga što vide o ovoj stranci u nacionalnoj politici, samo svaki osmi gleda prvenstveno na evropsku politiku. Iako postoji dovoljno važnih suštinskih pitanja koja zahtijevaju javnu raspravu. Razmislite o imigraciji, ratovima u Ukrajini i Gazi i klimi”.