Ovu studiju, koju je vodila Australska agencija za zaštitu od zračenja (Arpansa), analizirala je više od 5,000 istraživanja, izdvojivši one najkvalitetnije, prenio je N1.
Rezultati su obuhvatili 63 opservacijske studije provedene između 1994. i 2022. Glavni autor studije, prof. Ken Karipidis, izjavio je: “Zaključili smo da nema dokaza koji povezuju mobitele s rakom mozga ili drugim karcinomima glave i vrata.”
Istraživanje se fokusiralo na rak centralnog nervnog sistema, tumore pljuvačnih žlijezda i tumore mozga. Studija nije pronašla povezanost između korištenja mobitela i raka, čak ni kod dugotrajne upotrebe ili velike količine poziva.
Karipidis je dodao da su, uprkos velikom porastu upotrebe mobitela, stope tumora mozga ostale stabilne.
Iako mobiteli emituju radiofrekvencijsko elektromagnetno zračenje, koje mnogi pogrešno povezuju s nuklearnom radijacijom, Karipidis naglašava da se radi o niskom nivou zračenja kojem smo svakodnevno izloženi.
WHO-ova klasifikacija iz 2011., koja je stavila radiofrekvencijska polja u grupu “mogućih” kancerogena, izazvala je zabrinutost javnosti. Međutim, Karipidis ističe da ova klasifikacija ne znači da je rizik od raka visok, već da je potrebno više istraživanja.
Nakon ove studije, Karipidis i njegov tim će nastaviti istraživanje o manje uobičajenim oblicima raka povezanih s mobitelima, uključujući leukemiju i limfom.
Istraživači poručuju da bi se javnost trebala osjećati sigurno u vezi korištenja mobitela, ali da će dalja istraživanja pratiti razvoj tehnologije, navodi se u Guardianovom tekstu.