Ovi radovi dio su realizacije projekta izgradnje Muzeja stradanja građana Bosne i Hercegovine, koji će trajno svjedočiti o događajima iz odbrambeno-oslobodilačkog rata 19921995. godine. Muzej će podsjećati na golgotu kroz koju su prošli prisilno zatočeni građani i građanke Vogošće, Sarajeva, Nahoreva, Sokoca, Ilijaša i Visokog u ovom prostoru i obližnjem logoru “Bunker”.
Projekat predviđa da kompleks Muzeja obuhvati rekonstruisanu centralnu zgradu nekadašnjeg ugostiteljskog objekta, kao i dograđeni prostor u kojem će biti smješten istraživačko-dokumentacioni centar. Sastavni dio muzejske postavke biće i rekonstruisani logor “Bunker”, čije će uređenje izvoditi druge firme zadužene za radove na okolišu i samom bunkeru.




Kompleks Muzeja, čiji će centralni dio biti nekadašnji ugostiteljski objekt, obuhvatiće rekonstruisani i dograđeni objekt u kojem će biti smješten istraživačko-dokumentacioni centar. Sastavni dio muzejske postavke biće i rekonstruisani bunker – kaže Hido Ahmed, predsjednik Udruženja logoraša Općine Vogošća, kojeg smo zatekli u obilasku radova.
Tokom odbrambeno-oslobodilačkog rata u BiH 1992–1995. godine, na ovom prostoru bilo je prisilno zatočeno više od 800 civila, uglavnom Bošnjaka, od kojih je 400 ubijeno ili odvedeno u nepoznato.
Inače, projekat uređenja i adaptacije ovog prostora uvršten je Odlukom Skupštine Kantona Sarajevo iz 2006. godine kao jedan od podprojekata mapiranja opsade Sarajeva 1992–1995. godine. Ministarstvo za boračka pitanja i Vlada Kantona Sarajevo krajem 2022. godine otkupili su zemljište i prateće objekte, dok je u februaru 2023. godine izvršena primopredaja prostora i objekata. Oni su dati na upravljanje Fondu Memorijala Kantona Sarajevo, sadašnjem Memorijalnom centru Sarajevo (MCS).