BiH

Vodeći austrijski list: Što smo dopustili dolazak Dodika i Čovića?!

Politički lider bosanskih Srba smatra se nepoželjnim i najbliži je evropski saveznik Putina. Njemu je blizak čelnik HDZ BiH, koji je u žestokom sukobu sa SAD. "Po nosu" dobio i Nikšić...

FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER
FOTO: SINIŠA PAŠALIĆ/RINGIER

Najtiražniji austrijski dnevni list Kurier problematizira najavljeni dolazak Milorada Dodika u Beč, prenosi Politicki.ba. 

Pročitajte još

Ovaj medij ističe već u naslovu teksta da je politički lider bosanskih Srba “Putinov prijatelj, poricatelj genocida, separatista”.

List piše da Ambasada Bosne i Hercegovine danas “na Diplomatskoj akademiji, koju sufinansira Ministarstvo vanjskih poslova Austrije, organizira panel diskusiju na kojoj će učestvovati i vrlo kontroverzni Dodik”.

List citira i Vedrana Džihića, univerzitetskog profesora u Beču koji ističe da predsjednik entiteta Rs “svaki dan prijeti secesijom i negira genocid”.

FOTO:
FOTO:

Kurier piše i da “ovaj 65-godišnjak više puta govori o otcjepljenju svog dijela zemlje”.

“Prema njegovim riječima, genocid u Srebrenici 1995. godine, u kojem su srpske jedinice ubile više od 8.000 Bošnjaka, nikada se nije dogodio. A trenutno se protiv njega vodi sudski spor u Sarajevu jer odbija da prizna odluke visokog predstavnika i Ustavnog suda BiH”.

Kurier dalje piše i o stalnom sukobu Dodika sa visokim predstavnikom Christianom Schmidtom i zapadnom međunarodnom zajednicom koja mu naročito zamjera “dobre odnose sa ruskim predsjednikom Vladimirom Putinom: njih dvojica su se vjerovatno sreli četiri puta od početka ruskog agresorskog rata protiv Ukrajine u februaru 2022. Posljednji put, krajem februara 2024. godine, Dodik se požalio na pritiske Zapada. I uvjeravao je da njegov dio zemlje neće uvoditi nikakve sankcije Rusiji, već će nastaviti da sarađuje sa Moskvom – ili bar tako ga je citirala ruska novinska agencija TASS. SAD i Velika Britanija su Dodika odavno stavile na svoje sankcione liste.

Kontroverznom balkanskom političaru dozvoljeno je da se pojavi u Beču u četvrtak”, naglašava Kurier.

Pojašnjava se i da on dolazi sa “druga dva najviša predstavnika bosanskohercegovačkih državnih naroda – Draganom Čovićem , predsjednikom bosansko-hrvatske stranke HDZ, i Nerminom Nikšićem, premijerom bošnjačko-hrvatske Federacije – Dodik će na podiju dva sata od početka u 10:30 sati, prema najavi govoriti o ulasku Bosne i Hercegovine u EU. Tek nedavno je Komisija EU preporučila otpočinjanje pristupnih pregovora sa balkanskom zemljom. Stvarni početak pregovora bit će odlučen na samitu EU 21. i 22. marta – smatra se neizvjesnim odobrenje šefova država i vlada EU”, stoji dalje u tekstu.

Najtiražniji austrijski dnevni list citira i stručnjak za jugoistočnu Evropu Vedrana Džihića koji je za austrijsku novinsku agenciju APA oštro kritizirao događaj koji je u četvrtak organizirala bh. ambasada i Dodikov nastup.

Navodi se i da je politički lider bosanskih Srba “eksplicitno proruski”, što mu je donijelo jednu od najviših odlikovanja u Rusiji. Također, on se često direktno suprotstavlja politici EU, prenosi dalje Politicki.ba.

“Za većinu evropskih zemalja on se stoga smatra ‘personom non grata'”, ističe Kurier.

“Dati Dodiku platformu je ozbiljna greška”, rekao je Džihić. Posebno problematičnom smatra mjesto razgovora: Diplomatska akademija u Beču, koju sufinansira Ministarstvo vanjskih poslova.

Iz Diplomatske akademije kažu za Kurier da je prostorija iznajmljena od Ambasade BiH.

“Događaj niti finansiramo niti organiziramo mi, niti smo pozvali ljude na njega”, rekla je portparolka Nadja Wozonig. Međutim, Diplomatska akademija je “posvećena dijalogu, posebno u konfliktnim situacijama. Bilo bi pogrešno kada bismo ambasadi zemlje rekli ko bi mogao učestvovati u takvom razgovoru o zajedničkoj EU perspektivi Bosne i Hercegovine. Govore izabrani predstavnici sve tri etničke grupe”, citira je Kuirier dalje.

List ističe i da “Dodik nije jedini kontroverzni učesnik”.

“Čović, koji dobija političku podršku od zemlje EU – Hrvatske, također ima secesionističke ambicije. Nedavno je blokirao zakon kojim bi se, na zahtjev Sjedinjenih Država, izgradio plinovod za pumpanje tekućeg plina s hrvatskog jadranskog otoka Krka do Bosne, kako je objavio New York Times. Namjera SAD-a je da Bosnu učine nezavisnijom od ruskog plina i na taj način da je učine uticajnijom. Čović traži da se kontrola oko 100 miliona eura vrijednog projekta prenese na hrvatsku kompaniju sa sjedištem u Mostaru koja tek treba biti stvorena. Američki državni sekretar Antony Blinken tada je optužio Čovića za “očiglednu korupciju”.

Pitanja se postavljaju i o moderatoru panel diskusije kada se bolje pogleda njena prošlost. Na pozivu se kao novinarka BBC-ja navodi Aurora Vajs, na čiju inicijativu je, po svemu sudeći, i nastao događaj. Šta je sakriveno? Ona, naime, radi i kao savjetnik za međunarodna pitanja i sigurnost – u Dodikovom kabinetu!”, naglašava Kurier.

List ističe i da federalni premijer “Nikšić svoj položaj duguje međunarodnom predstavniku Christianu Schmidtu. U aprilu prošle godine intervenirao je u formiranju vlasti u bošnjačko-hrvatskom dijelu zemlje. On je naveo da se nova predložena vlada treba smatrati imenovanom uprkos svim prigovorima. Time je Schmidt riješio blokadu koju je sam donio kontroverznim promjenama ustava i izbornih propisa u oktobru 2022. Nakon Schmidtovog posezanja za moći, za premijera Federacije izabran je lider Socijaldemokratske partije Nikšić”, stoji u tekstu Kuriera koji je priredio Politicki.ba.