Život

Vjernici poručuju "Gospode na nebesima, pomozi!": Avatari zamijenili svećenike

Sada i umjetna inteligencija očito pronalazi svoj put u religiju, kao što je pokazao eksperiment jednog bečkog teologa.

FOTO: MATTHIAS SCHRADER / AP
FOTO: MATTHIAS SCHRADER / AP

Posjetioci Pauluskirchea u bavarskom gradu Fürth (D) imali su šta i vidjeti kad su ušli u crkvu.

Chatbot kreira 40-minutnu službu – uključujući propovijed, molitve i blagoslov na kraju.

Umjesto da sluša pastora, 300 vjernika je slušalo četiri avatara – dva muškarca i dvije žene – koji su propovijedali preko ekrana umjesto sa propovjedaonice, prenosi DailyMail.

“Dragi prijatelji, čast mi je stajati ovdje i propovijedati vam kao prvoj umjetnoj inteligenciji na ovogodišnjem evangelističkom kongresu u Njemačkoj”, objasnio je prvi avatar bezizražajnog lica i monotonog glasa.

“Rekao sam vještačkoj inteligenciji: ‘Mi smo na crkvenom kongresu, vi ste propovjednik… kako bi izgledala crkvena služba?'”, rekao je Simmerlein za Associated Press. Kao osnovu za propovijed, teolog je dao i moto ovogodišnjeg kongresa „Sada je vrijeme“. “Započeo sam projekat, ali sam samo pratio proces razvoja. 98% usluge dolazi iz mašine”, rekao je Jonas Simmerlein, protestantski teolog i filozof sa Univerziteta u Beču.

Vjernici su pažljivo slušali kako je umjetna inteligencija propovijedala da se prošlost ostavi iza sebe, da se fokusira na izazove sadašnjosti, da pobijedi strah od smrti i da nikada ne izgubi vjeru u Isusa Krista.

Međutim, s vremena na vrijeme, avatar je izazivao smijeh, naprimjer kada je koristio floskule i rekao mrtvim izrazom: “Da bismo održali svoju vjeru, moramo se redovno moliti i ići u crkvu”.

Reakcije posjetilaca crkve bile su pomiješane, a neki su odbijali da govore naglas tokom Očenaša.

“Nije bilo srca i duše. Avatari nisu pokazivali nikakve emocije, nisu imali govor tijela i govorili su tako brzo i monotono da mi je bilo jako teško da se koncentrišem na ono što govore”, rekla je Heideros S. (54) . Njemački pastor Marc J. (31) bio je pozitivno iznenađen: “Zaista sam zamišljao da je gore. Jezik umjetne inteligencije je dobro funkcionisao, čak i ako je s vremena na vrijeme još uvijek bio pomalo ‘neravan’.”

Simmerlein je bio zadovoljan uspjehom: “Rezultat je bio prilično solidan”. Teolog vidi AI kao način da podrži sveštenstvo u njihovom svakodnevnom radu. “Umjetna inteligencija će sve više preuzimati sve aspekte naših života. I zato ima smisla naučiti kako se nositi s njom”, kaže Simmerlein, piše Heute.