Zdravlje

Više od 1.000 osoba godišnje u Hrvatskoj oboli od melanoma

Više od hiljadu osoba godišnje u Hrvatskoj oboli od melanoma, ta zloćudna bolest češće pogađa muškarce, a četvrtina slučajeva razvije metastaze ako su otkriveni u kasnoj fazi, upozoreno je u utorak na predstavljanju inicijative besplatnih dermatoloških pregleda.

FOTO: ILUSTRACIJA
FOTO: ILUSTRACIJA

Godine 2023. premašili smo broj od 1000 novooboljelih, a melanom je došao na šesto mjesto i kod žena i kod muškaraca među svim zloćudnim tumorima, upozorila je akademkinja Mirna Šitum na predstavljanju inicijative “Zaštiti se… i uživaj na suncu”.

Dodala je da statistika iz godine u godinu pokazuje tendenciju porasta broja novooboljelih. Prije razdoblja pandemije koronavirusom, melanom je, kao sijelo zloćudne bolesti, bio je na 11. mjestu po učestalosti u Hrvatskoj, danas je na šestom.

– Najviše nas brinu melanomi koji se na vrijeme ne otkriju, koji su već kod dolaska na pregled tipični i zadebljali na koži. Tada je prognoza za petogodišnje preživljenje vrlo loša. Po statistikama negdje od 25 do 30 posto naših pacijenata u roku od 5 godina razviju metastaze, rekla je Šitum.

Pozvala je građane da sredstva zaštite od sunca koriste cijele godine zbog UVA zraka, te da pojačaju fotozaštitu kada krene vruće vrijeme s puno sunca zbog UVB zračenja.

Istaknula je i da od melanoma u Hrvatskoj češće obolijevaju muškarci, da dolaze na pregled u kasnijoj fazi bolesti od žena te da se kod muškaraca melanom najčešće javlja na leđima, a kod žena na potkoljenici.

Otklonila je i bilo kakvu sumnju u eventualnu toksičnost krema za zaštitu od sunčanja te istaknula da se nije dovoljno samo jednom namazati, već se zaštitni sloj treba obnavljati tokom dana.

Glavni rizični faktori za razvoj melanoma uključuju svijetlu put i oči, izloženost UV zračenju tokom djetinjstva, učestale opekline od sunca, velike urođene madeže kao i sindrom displastičnih madeža.

Osobe u rizičnoj grupi trebale bi obavljati dermatološke preglede jednom godišnje.