Cilj ove privremene mjere je potpora domaćem gospodarstvu i konkurentnijem tepovoljnijem poslovanju, uz zadržavanje postojećih radnih mjesta, kao i novomzapošljavanju, saopćeno je iz Vijeća ministara BiH.
Odlukom je obuhvaćeno 68 tarifnih oznaka u odnosu na 63 obuhvaćene u 2023. godiniu sektorima tekstilne, obućarske, hemijske, metalne, prehrambene i grafičke industrije,kao i elektroindustrije.
Robe koje su obuhvaćene ovom odlukom su materijali i sirovine koji se smatrajurepromaterijalom, jer ih koriste bh. proizvođači u vlastitoj proizvodnji za izradu gotovihproizvoda, u proizvodnji za izvoz ili su supstitucija uvoznih proizvoda, a koji se nemogu nabaviti na domaćem tržištu u količinama i kvaliteti potrebnoj za proizvodnjugotovih proizvoda.
Carinske stope na robe obuhvaćene ovom odlukom ne odnose se na robe koje supodrijetlom iz zemalja s kojima BiH ima zaključene sporazume o slobodnoj trgovini.
Jačanje saradnje u oblasti zrakoplovstva
Vijeće ministara BiH je utvrdilo Prijedlog memoranduma o razumijevanju izmeđuDirektorata civilnog zrakoplovstva Republike Srbije, Direkcije za civilnozrakoplovstvo Bosne i Hercegovine, Agencije za civilno zrakoplovstvo Crne Gore,Agencije za civilno zrakoplovstvo Republike Sjeverne Makedonije i Glavnogdirektorata civilnog zrakoplovstva Republike Turske o međusobnoj suradnji.Memorandum predstavlja osnovu zа ostvarivanje i jačanje suradnje između zemaljapotpisnica, s ciljem unapređenje oblasti civilnog zrakoplovstva, i uključuje, međuostalim, priznavanje pilotskih dozvola, osnivanje pul stručnjaka i razmjenu iskustava upogledu izrade i provedbe propisa o dronovima.
Na ovaj način se želi i koordinirati pristup vlasti civilnog zrakoplovstva u državamapotpisnicama zajedničkim nastupom u međunarodnim zrakoplovnim organizacijama.Istodobno se memorandumom podržava zajednička inicijativa za uspostavljanje Centraza obuku osoblja u oblasti zaštite civilnog zrakoplovstva, sa sjedištem u Beogradu, s timda će realiziranje ove inicijative biti definirano posebnim aranžmanom i odobravanosukladno zakonskoj proceduri.
Ministarstvo komunikacija i prometa će Prijedlog memoranduma dostavitiPredsjedništvu BiH u daljnju proceduru donošenja, a za bh. potpisnika je predložengeneralni direktor Direkcije za civilno zrakoplovstvo BiH.
Globalni trendovi: I u BiH usporen ekonomski rast
Vijeće ministara BiH usvojilo je Informaciju Direkcije za ekonomsko planiranje okretanju makroekonomskih pokazatelja za januar – juli 2023. godine u Bosni iHercegovini.
Statistički podaci za 2023. godinu ukazuju kako je trend ekonomskog rasta iz prethodnegodine znatno usporen, što je posljedica rasta cijena roba i usluga, odnosno inflacije, teslabljenja gospodarske aktivnosti u međunarodnom ekonomskom okruženju. U prvomkvartalu 2023. godine u BiH je registriran realni ekonomski rast od 1,1 % u odnosu naisto razdoblje prethodne godine. Ključni razlog usporavanja trenda ekonomskog rasta u godini je slabljenje privatne potrošnje.
Usporavanje gospodarske aktivnosti u zemlji (privatna potrošnja i investicije) islabljenje izvozne tražnje (usporavanje ekonomskog rasta u EU-u) rezultiralo jeusporavanjem trenda rasta vanjskotrgovinske razmjene u Bosni i Hercegovini u prvomkvartalu 2023. godine, tako da je ona u realnom smislu uvećana za 2 % u odnosu na istorazdoblje prošle godine.
Prema podacima za svibanj ove godine, u BiH je bilo 855.600 zaposlenih osoba, što je1,7 % više u odnosu na svibanj prošle godine. Istovremeno je bilo 345.000 nezaposlenihosoba, što je za 4,35 % manje u odnosu na isti mjesec 2022. godine. Stopanezaposlenosti u svibnju 2023. iznosila je 28,7 %.
Prosječna netoplaća u maju 2023. godine iznosila je 1.275 KM, uz nominalni rast od15,3 % i realni rast od 8,2 % u odnosu na isti mjesec prošle godine. Prosječna mirovinau Bosni i Hercegovini u lipnju 2023. godine iznosila je 567 KM i u odnosu na juni godine nominalno je veća za 19,5 %.
Stopa rasta ukupnih poreznih prihoda u prvoj polovici 2023. godine iznosila je 11,1 % uodnosu na isto razdoblje prošle godine. Ukupno je prikupljeno oko 10,4 milijarde KMjavnih prihoda, po osnovi izravnih i neizravnih poreza, socijalnih doprinosa, pristojbi,kazni i naknada, navode iz Vijeća ministara BiH.
U prvoj polovici 2023. godine registrirana je inflacija od 9,3 % u odnosu na prvupolovicu 2022. godine. Promatrano prema namjeni potrošnje, najznačajniji rast cijena jeu odjeljcima hrane i bezalkoholnih pića te stanovanja, vode, električne energije, plina idrugih energenata.