Sarajevo

Uz godišnjicu reintegracije: Vogošća je danas mjesto ugodnog življenja

Smboličnim postavljanjem table na zgradu općine Vogošća i isticanjem zastave Države Bosne i Hercegovne, dio Vogošće je 23. februara 1996. godine reintegrisan u prostor Federacije Bosne i Hercegovine. Bio je to dan koji je prognanim Vogošćanima omogućio da se vrate na svoja prijeratna ognjišta.

FOTO: E. MURAČEVIĆ
FOTO: E. MURAČEVIĆ

Pročitajte još

Tim povodom će u petak, 23. februara biti održana Svečana sjednica Općinskog vijeća te odigrane finalne utakmicama 26. malonogometnog turnira, organizovanog u povodu obilježavanja Dana reintegracije.

Pred početak svečane sjednice Općinskog vijeća delegacije općine, Koordinacije boračkih organizacija i stranaka koje participiraju u radu općinskog zakonodavnog tijela položit će cvijeće na Centralnom spomen obilježju šehidima i poginulim borcima na „Trgu branilaca Vogošće“,ispred Upravne zgrade Javne ustanove KSC “Jasmin Isanović Žuti” i Spomenicima civilnim žrtvama rata i ubijenim logorašima u parku uz ulicu Akifa ef. Biserovića.

FOTO: E. MURAČEVIĆ
FOTO: E. MURAČEVIĆ

-Uprkos zlim namjerama onih koji su nas tjerali sa vlastitih ognjišta, prije 28 godina mi smo se vratili u našu Vogošću i time pokazali kako pravo i pravda ma kako bili spori uvijek nadjačaju mračne sile, kaže Migdad Hasanović, načelnik Općine Vogošća.

Pročitajte još

-Ekipa vogošćana na čelu sa Muhamedom Kozadrom, tadašnjim načelnikom općine i Avdom Hebibom, Ministrom unutrašnjih poslova Bosne i Hercegovine smjelo je zakoračila u otrgnuti dio naše Vogošće. Godinama potom, korak po korak, vidali smo rane nastale tokom agresije na našu zemlju, gradiliporušene stambene i druge, infrastrukturne, objekte. Godine povratka i obnove zamijenile su godine razvoja i novih projekata čija je realizacija doprinijela da Vogošća danas uistinu postane mjesto ugodnog življenja.

U godinama iza nije bilo lako sanirati sve ono što su agresori na ovom prostoru ostavili iza sebe. Zastrašujući su podaci koji govore o njihovom teroru i vandalizmu, teroru u okviru kojeg su sa lica zemlje htjeli izbrisati sve one koji nisu “njihove vere”. Podaci vezani za etničko čišćenje okupiranih dijelova Vogošće najbolje to ilistruju. Po popisu stanovništva kojeg je u junu 1993. godine proveo Izvršni odbor Srpske opštine Vogošća, u naseljima koje su oni držali pod kontrolom, vidljivo je da je za samo godinu dana njihove “vladavine”, sa ovih teritorija protjerano 11.123 Muslimana, 365 Hrvata i 1.669 Jugoslovena i drugih koji su se izjašnjavali kao ostali. Protjerano je dakle ukupno 13.157 građana nesrpske nacionalnosti.

FOTO: FEBRUAR 1996. GODINE/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA
FOTO: FEBRUAR 1996. GODINE/USTUPLJENA FOTOGRAFIJA

U Tihovićima i Svrakama, prije minulog rata, naseljenim većinskim muslimanskim življem 1993. godine nije zatečen ni jedan Musliman. Svega stotinjak Muslimana zatečeno je 23.februara 1996.godine na teritoriji koju su oni kontrolisali, što govori o veličini etničkog čišćenja kojeg su činili velikosrpski agresori i njihovi srpski kolaboracionisti iz Bosne i Hercegovine. U njihove logore prinudno su zatočili više od 800 civila odkojih je 400 ubijeno ili iz njih odvedeno u nepoznato. Ubijeno je i više od 150 civila u svojim stanovima. Još 59 vogošćana nalazi se na spisku nestalih lica.

Srpska demokratska stranka odgovorna je za egzodus i vlastitog naroda iz Vogošće izvršivši strahovit pritisak na njega i prosto ga natjerala da napusti reintegrisani dio općine tako da je nakon 23. februara 1996. od ukupno 8.843 Srba koliko ih je u Vogošći živjelo po popisu iz 1991. godine ostalo svega 600.

U Vogošći, pod srpskom kontrolom, nisu samo stradali ljudi. Stradali su i brojni stambeni objekti, objekati privrednog, kulturnog, vjerskog i sportskog sadržaja te objekati komunalne infrastrukture. Od ukupno 5.635 privatnih i stambenih kuća, njih 2.640 je bilo sa većim oštećenjima, dok je 718 totalno uništeno. Od 2.649 stanova, 2.384 je bila djelimično uništeno. Ogromna većina stanova ostala je bez stolarije, podova i kompletnih instalacija, a oko 250 je totalno devastirano…

FOTO: AVDO GLJIVA/E. MURAČEVIĆ
FOTO: AVDO GLJIVA/E. MURAČEVIĆ

-Godine povratka i obnove zamijenile su godine razvoja i novih projekata, kaže Avdo Gljiva, predsjednik Općinskog vijeća Vogošća. 28 godina od reintegracije, općina Vogošća postala je mjesto koje se, uprkos ratnim razaranjima, naglo počelo razvijati i koje je, uistinu, postalo mjesto ugodnog živjenja. (E. Muračević)