Ekonomija

Uticaj političke situacije na privredu u Bosni i Hercegovini

Turbulentna politička situacija u Bosni i Hercegovini. Da li se negativno odražava i na privredne aktivnosti? Poslovna zajednica upozorava na negativne posljedice koje se već osjete. Loš politički ambijent i globalne promjene mogli bi ozbiljno ugroziti privredu u Bosni i Hercegovini.

FOTO: ILUSTRACIJA
FOTO: ILUSTRACIJA

Politička kriza u Bosni i Hercegovini negativno utiče na privredu u oba entiteta. Ovo poručuju privrednici. Istovremeno konstatuju da smo u političkoj krizi konstantno.

Uz to bilježimo i negativne efekte zbog globalnih kretanja i odnosa SAD-a, Kine i Evropske unije, piše BHRT.

MARIO NENADIĆ, direktor Udruženja poslodavaca FBiH

Sama politička napetost demotiviše i domaća i strana ulaganja. Sa druge strane ambijent za poslovanje i poslovnu zajednicu se sporije razvija. Izostaje donošenje propisa i zakona. Dakle, sve je prilično usporeno i jako zavisno od političke stabilnosti.

SAŠA AĆIĆ, direktor Unije poslodavaca RS

Naša ekonomija je prilično zavisna od Evropske unije. Sedamdeset odsto ukupnog izvoza plasiramo na to tržište. Pogotovo smo vezani sa poslovnim odnosima u sektorima autoindustrije namještaja i svih onih sektora koji su za nas jako bitni.

To potvrđuje i analiza Spoljnotrgovinske komore BiH. Na tržište EU povećan je izvoz za 74 miliona KM u 2025. godini. Više izvozimo na tržište Hrvatske, Slovenije, Austrije. Zabilježeno smanjenje izvoza na tržište Njemačke i Italije. Situaciju bi mogle dodatno pogoršati i moguće sankcije.

SPOLJNOTRGOVINSKA KOMORA BiH

„Ovakvi podaci ukazuju da se još nije stabilizovalo tržište EU, akcentujući tržište NJemačke, na BH najznačajnije tržište. Stagnacija u NJemačkoj privredi se reflektuje na sve industrijski povezane zemlje Zapadnog Balkana.“

Posljedice političke krize se osjete. I ozbiljne su. Gubimo i radnu snagu. Zaobilaze nas velike kompanije. Kaže sagovornik.

ALEKSANDAR LJUBOJA, ekonomski stručnjak

Ne dolaze kompanije sa dobrom reputacijom i zaobilaze takve zemlje. S druge strane tu dolazi sumnjivi kapital i ljudi sa sumnjivim namjerama i kompanije sa sumnjivim namjerama. I male kompanije.

Podataka o obustavi ulaganja kao ni o odlasku neke kompanije iz BiH, nema. Eventualne posljedice trenutne političke situacije na nivo ulaganja biće poznate na kraju godine.

AGENCIJA ZA UNAPREĐENJE STRANIH INVESTICIJA (FIPA)

„Politička stabilnost je osnovni preduslov za privlačenje stranih investicija i niko ne želi ulagati svoj novac u politički nestabilne zemlje. Stoga ne možemo ni očekivati značajnije povećanje stranih ulaganja sve dok politička situacije ne bude stabilnija.“

Politika to sve vidi drugim očima. Krivo je rukovodstvo Republike Srpske ili s druge strane, sabotaže stižu iz političkog Sarajeva.