Neke škole u BiH su već implementirale potpune zabrane. Osnovna škola Čerin u Čitluku, primjer, zabranila je upotrebu mobitela u školi. Prema pravilima ove škole, ako učenik mora ponijeti mobitel zbog opravdanih razloga, mora obavijestiti učitelja, razrednika i dežurnog nastavnika. U suprotnom, mobitel će biti oduzet i predan u sekretarijat škole.
Slične mjere uvele su i druge škole u Mostaru, dok je Osnovna škola Bila u Vitezu postala prva u BiH koja je uvela zabranu upotrebe mobitela kako bi se poboljšala socijalizacija među učenicima i spriječila maloljetnička delinkvencija povezano s društvenim mrežama.
U Zastupničkom domu Parlamenta FBiH prošle godine podnesena je inicijativa za izradu propisa koji bi zabranili upotrebu mobitela i tableta tokom nastave u svim osnovnim i srednjim školama Federacije BiH, osim kada je njihova upotreba nužna za edukativne, medicinske ili druge opravdane razloge.
Ministarstvo obrazovanja i znanosti FBiH podržava inicijativu u cilju očuvanja zdravlja i obrazovanja učenika, ali se protive potpunom izbacivanju elektronskih uređaja iz nastave. Naglašavaju kako tableti i drugi uređaji mogu biti korisni ako se koriste u odgojno-obrazovne svrhe pod nadzorom nastavnika.
Ministarstvo je istaknulo potrebu za regulacijom upotrebe mobitela i tableta kroz zakonske i podzakonske akte na razini kantona ili školskih aktima, kako bi se minimizirali negativni faktori tehnologije na obrazovanje i zdravlje učenika.