BiH

U Parlamentu FBiH primanja preko 4000 KM, a imali samo 10 redovnih sjednica za 15 mjeseci

Prema izvještaju Istinomjera, Parlament Federacije Bosne i Hercegovine (FBiH) je tokom prvih 15 mjeseci rada održao relativno mali broj sjednica u odnosu na primanja parlamentaraca.

Parlament FBiH
FOTO: PARLAMENT FBIH
Arhiva

Parlament FBiH započeo je svoj rad 1. decembra 2022. godine, kada je održana konstituirajuća sjednica Predstavničkog doma FBiH (PD FBiH). Dom naroda FBiH (DN FBiH) konstituirajuću sjednicu održao je 17. januara 2023. godine.

Do kraja aprila 2024. godine, Predstavnički dom je održao ukupno 18 sjednica, od kojih su deset bile redovne, a osam vanredne. Na ovim sjednicama raspravljano je o 37 prijedloga i nacrta zakona, od kojih je 31 usvojen. Vlada FBiH povukla je šest prijedloga s dnevnog reda.

Od raspravljenih prijedloga, devet je usvojeno kao nacrti, dok su 22 prijedloga zakona usvojena. Nijedan prijedlog nije odbijen tokom prve godine mandata. Većinu prijedloga (29) uputila je Vlada FBiH, dok su zastupnici podnijeli samo dva prijedloga zakona.

Jedan od tih prijedloga, Zakon o izmjeni Zakona o doprinosima FBiH, podnijela je zastupnica Edina Gabela (SBiH). Drugi prijedlog, Zakon o registru osoba pravosnažno osuđenih za krivična djela protiv spolne slobode i morala prema djeci i maloljetnicima, uputili su Lana Prlić i Aner Žuljević iz Kluba SDP-a.

Dom naroda FBiH održao je 11 sjednica u istom periodu, od kojih su sedam bile redovne, a četiri vanredne. Razmatrano je 25 zakona, a usvojeno 17 prijedloga i osam nacrta. S četiri zakona su povučena s dnevnog reda, ali su kasnije usvojena. Nijedan prijedlog nije odbijen.

Do kraja aprila 2024. godine, oba doma Parlamenta FBiH zajednički su usvojila 16 prijedloga zakona koji su stupili na snagu. Najznačajniji među njima odnose se na ekonomiju i socijalnu politiku.

Praćenje rada Parlamenta FBiH je otežano zbog netransparentnih praksi. Zapisnici sa sjednica često se objavljuju tek nakon mjesec ili više dana. Rezultati glasanja također nisu dostupni javnosti, što onemogućava građane da vide kako njihovi predstavnici glasaju.

Istraživanje Indeksa otvorenosti regionalnih institucija iz 2023. godine pokazalo je da Predstavnički dom FBiH ima najniži stepen otvorenosti među svim institucijama obuhvaćenim istraživanjem – samo 33,52 posto. Dom naroda FBiH ostvario je nešto viši, ali još uvijek nizak stepen otvorenosti od 41,07 posto.

Rad Parlamenta FBiH možete pratiti na platformi Javna rasprava, gdje možete čitati analize zakona, glasati za ili protiv njihovih izmjena i dopuna, te postavljati pitanja i davati prijedloge zastupnicima i delegatima.

Zastupnička primanja su veća od 4.000 KM mjesečno, što dodatno ističe kontrast između visokih plata i relativno malog broja održanih sjednica.