Život

U jednom kantonu u BiH: Obuka ljekara i besplatni ultrazvučni pregledi abdomena

Zdravstveni radnici u Zeničko-dobojskom kantonu ostvarili su značajan napredak u dijagnostici i prevenciji. Deset ljekara prošlo je obuku za ultrazvučne preglede abdomena, dok je 200 građana iskoristilo priliku za besplatne preglede.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY
Ilustracija

Inicijativa su, u proteklih mjesec dana, organizovali Ljekarska komora ZDK, Kantonalna bolnica Zenica, Institut za zdravlje i sigurnost hrane, Medicinski fakultet Univerziteta u Zenici i Ministarstvo zdravstva ZDK, uz podršku farmaceutske kompanije Farmavita, a donijela je dvostruku korist.

Taj projekt omogućio je unapređenje stručnih vještina ljekara, dok je istovremeno poboljšao pristup zdravstvenim uslugama. Osposobljavanjem većeg broja ljekara da samostalno obavljaju ultrazvučne preglede, smanjuju se liste čekanja i ubrzava dijagnostika. Želimo ultrazvučne preglede približiti primarnim zdravstvenim ustanovama da bi pacijenti imali brži i lakši pristup toj dijagnostičkoj metodi. Time rasterećujemo radiologe i omogućavamo drugim ljekarima da steknu dodatne vještine koje poboljšavaju kvalitet zdravstvene usluge – istakla je specijalista radiolog Kantonalne bolnice Zenica i voditeljica Projekta Aida Vehabović.

U okviru obuke, 200 građana obavilo je besplatan ultrazvučni pregled abdomena, brzu, sigurnu i neinvazivnu metodu. Rano otkrivanje zdravstvenih problema ključno je za prevenciju i pravovremeno liječenje, a takvi projekti pomažu u smanjenju listi čekanja i finansijskih prepreka za pacijente. Taj projekt pokazuje kako zajednička inicijativa institucija i privatnog sektora donosi konkretnu korist građanima – rekla je rukovoditeljica Zavoda za javno zdravstvo Zenica Elma Kuduzović.

Osim besplatnih pregleda, taj projekt osigurava dugoročne benefite kroz edukaciju ljekara. Iz Kompanije Farmavita, koja je finansirala obuku, naglašavaju važnost ulaganja u profesionalni razvoj medicinskog osoblja, medicinsku edukaciju. Ponosni smo što smo dio projekta koji donosi dugoročne rezultate i doprinosi unaprjeđenju zdravstvene skrbi u zajednici. Kontinuirano stručno usavršavanje zdravstvenih radnika od suštinskog je značaja za pružanje kvalitetne i efikasne zdravstvene zaštite – izjavila je marketing menadžer Farmavite Lejla Alajbegović Kaltak.

Nakon bazične obuke, organizatori planiraju napredni program koji će omogućiti ljekarima sticanje certifikata za samostalni rad u ultrazvučnoj dijagnostici.

Predsjednik Ljekarske komore ZDK Tarik Kapidžić ističe da ulaganje u edukaciju zdravstvenih radnika treba postati standard. Ovo je tek početak. Edukacija medicinskog osoblja mora biti kontinuiran proces jer direktno unapređuje kvalitet zdravstvenih usluga. Već u novembru planiramo novi ciklus obuke – naglasio je Kapidžić, saopćeno je.