Ekonomija

U 2024. manje krava, manje mlijeka - ko je najviše ugrožen?

Budućnost proizvodnje mlijeka u Evropskoj uniji nije ni malo ružičasta.

FOTO: ANADOLIJA
FOTO: ANADOLIJA

Sljedeće godine će doći do pada proizvodnje kao rezultat stalnog smanjenja broja mliječnih farmi, pokazao je nedavno objavljen izvještaj Ministarstva poljoprivrede Sjedinjenih Država USDA.

Manje krava, manje mlijeka

Očekuje se pad proizvodnje za 200.000 tona, na 144,6 miliona tona. Manji broj mliječnih grla neće se moći nadoknaditi boljim performansama.

Razlog smanjenja broja krava je stalni pad cijena mlijeka u kombinaciji sa dugotrajnim visokim troškovima proizvodnje. Proizvođači su pod pritiskom, a negativan efekat je naročito izražen u članicama Unije koje su vodeći proizvođači kao što su Njemačka, Francuska, Španija i Poljska, piše Agroklub.

Male farme su najviše ugrožene

Najviše će da trpe male farme koje nemaju kapacitet da se odupru stanju na tržištu, ali ni uticaj prilikom pregovora sa otkupljivačima, prerađivačima, kako bi dobili što bolju cijenu za proizvedeno mlijeko.

Proizvođači u EU kontinuirano se bore s potrebom da se pridržavaju strogih ekoloških propisa, stoji u izvještaju. Članice predlažu inicijative koje stvaraju dodatni pritisak. Tako holandska Vlada insistira na ograničenjima emisije azota, dok Irska predlaže šemu dobrovoljnog plaćanja za poticanje klanja mliječnih krava što dodatno komplikuje situaciju.