Svijet

Turisti na krstarenju dočekani s mržnjom u luci (VIDEO)

Prilikom dolaska u luku Batumi 31. jula 2023. godine, pretežno ruski krstaši na Astoria Grande dočekani su sa čistom mržnjom od Gruzijaca.

FOTO: SIPA SAD
FOTO: SIPA SAD

Za goste na ruskom krstarenju zaustavljanje u Gruziji trebalo bi da bude opuštanje umjesto toga, bacani su predmeti i upućene teške uvrede.

Svoj odmor sigurno nisu zamišljali ovako: kada je Astoria Grande pristao u luci Batumi krajem jula, mnogi Gruzijci su ga čekali na obali. Međutim, umjesto srdačne dobrodošlice, za putnike imaju jasne stavove i plakate sa sloganima.

Jer Astoria Grande, koja je do 2021. bila u službi poznatog Aida Cruisesa, od tada je vjerovatno u vlasništvu ruskih investitora preko lažne kompanije. Oni obavljaju krstarenja Crnim morem od Sočija do Turske brodovima, uglavnom prevozeći ruske turiste. Tokom njegove turneje gosti takođe mogu da vide gruzijsku obalu – uključujući zaustavljanje u luci grada Batumija.

Grub doček

Krajem jula 2023. godine, međutim, najmanje dvije grupe turista su bile grubo dočekane, pokazuju nebrojeni videosnimci na društvenim mrežama. Ljudi mašu ukrajinskim zastavama, Rusima pokazuju srednji prst i bacaju predmete na autobuse koji prevoze turiste od luke do znamenitosti, dok policija štiti putnike.

Dok je operater krstarenja tokom protesta najavio da će brod isploviti ranije nego što je planirano, sada je jasno da luksuzni brodovi poput Astoria Grande više neće pristajati u luci Batumi.

Ovo odbijanje ruske države i njenih građana nije slučajno: nekoliko dana nakon početka ruske invazije na Ukrajinu, Gruzija je predala zahtjev za pridruživanje EU, a veliki dio stanovništva Rusiju vidi kao jasnog agresora u Ukrajini – navodi se u saopštenju. Prema istraživanju iz 2022. godine, 90 posto stanovništva vidi Rusiju kao najveću prijetnju Gruziji.

Vječna prijetnja Rusije

Konačno, 2008. godine, zemlja je iz prve ruke iskusila šta znači imati Vladimira Putina za susjeda: nakon što je Gruzija proglasila nezavisnost 1991. raspadom Sovjetskog Saveza, proruski separatisti preuzeli su kontrolu nad dvije regije koje su činile jednu petinu gruzijske teritorije.

Prvog avgusta 2008. separatisti su granatirali gruzijska sela kršeći prethodno dogovoreno primirje. Situacija je tada eskalirala, a trupe Kremlja koje su ilegalno ušle u zemlju uspjele su za nekoliko dana zauzeti većinu sporne teritorije.

Dok je novi prekid vatre okončao neprijateljstva, Rusija je priznala separatističke oblasti kao nezavisne države i od tada prijeti da će ih braniti kao svoju teritoriju. Teško je propustiti paralele sa ruskim scenarijem u Ukrajini.

Međutim, gnjev Gruzijaca na rusku državu vuče korijene iz ranog sovjetskog doba. Gruzija se prvi put proglasila nezavisnom nakon Oktobarske revolucije 1917. godine – ali je okupirana od Crvene armije samo tri godine kasnije i uključena u Sovjetski Savez, piše Heute.