Magazin

Treba li prati zidove prije krečenja

Većina proizvođača boja savjetuje da bi trebalo prije krečenja zidove očistiti na neki način, ako ništa drugo bar blagim deterdžentom i vodom.

FOTO: PIXABAY
FOTO: PIXABAY

Međutim, moderne boje su u pravilu jako kvalitetne pa dobro prijanjaju na gotovo svaku površinu i dobro prekrivaju, tako da odluka hoćete li prati zidove prije nanošenja nove boje ili ne zavisi samo o vama. Ipak, najbolje će izgledati na površini koja je savršeno čista i glatka.

Kako oprati zidove prije krečenja

Standardno vrijeme za sušenje zidova nakon pranja jedan dan, te zidove u pravilu nakon tog razdoblja možete krečiti, ali potrebno je dobro poznavati uvjete prostorije kako ne biste s krečenjem krenuli prerano nakon pranja.

Kako je već spomenuto pranje i čišćenje zidova prije krečenja važna je stavka. Ako ne odradite taj korak, to može negativno uticati na krajnji rezultat nakon nanošenja boje. Kroz vrijeme vaši zidovi postaju prekriveni prašinom, prljavštinom i nečistoćama, pa kako biste osigurali dobro prekrivanje i savršeni rezultat očistite zidove. Na sreću čišćenje zidova prije krečenja je lakše nego što mislite. Započnite s raščišćavanjem zidova. Odmaknite namještaj, skinite naljepnice, fotografije i slike. Također, možete i skinuti poklopce električnih prekidača i utičnica, ali ih obavezno ih prekriti samoljepljivom trakom, kako voda ne bi curila u instalacije. Nakon toga usisajte zidove običnim usisavačem i operite ih spužvom. Zidove bi trebalo prati od dole prema gore, koristeći neabrazivnu spužvu ili krpu koja neće oštetiti zidove. Eventualni višak tekućine uklonite čistom krpom. Najveća pogreška koju možete napraviti je koristiti previše jake hemikalije. Kada se radi o pripremi za krečenje dovoljan je obični blagi sapun i voda. Možete kupiti i neko sredstvo posebno namijenjenu pranju zidova. Ako je vlažnost zraka u prostoriji između 40 i 50 posto, vjerovatno će se zidovi osušiti kroz 24 sata, te vam neće biti potrebna dodatna pomoć za isušivanje. Međutim, ako je prostorija vlažnija trebate ćete se dodatno potruditi da se boja osuši na vrijeme ili trebate planirati više dana za sušenje zidova. Ukoliko je vlažnost u prostoriji preko 85 posto, tada teško možete isušiti zidove bez kalorifera ili drugog aparata za isušivanje vlage.

Ukoliko imate nekih problema sa zidovima, poput plijesni potrebno je nakon pranja i sušenja nanijeti sredstvo koje je namijenjeno rješenju vaših problema, ali nakon nanošenja sredstva prije krečenja zida, treba ponovno osušiti zidove.

Koliko nakon pranja zidova možete ih krečiti

Standardno vrijeme koje treba proteći između pranja i krečenja zidova je 24 sata. Međutim, to zavisi o mnogim faktorima, godišnjem dobu, vremenu, vlažnosti u zraku i temperaturi u prostoriji. Prije nanošenja boje treba pustiti da se zidovi dobro isuše. Ukoliko je u zraku velika vlažnost koristite kalorifer ili neki drugi ventilator za isušivanje zraka. Ako nanesete boju na vlažan zid otvarate prostor za razvoj plijesni. Za pranja možete koristiti različite mopove ili spužve po želji, najvažnije je da nisu abrazivni i ne oštećuju površinski sloj zida. Temperatura u prostoriji je najvažniji faktor koji determinira koliko brzo će se zidovi osušiti nakon pranja. Kod više temperature se zidovi brže suše. Cirkulacija zraka također pomaže, pa su korisni ventilatori ili ako na neki način napravite propuh u prostoriji, piše Cover.

Ako započnete krečiti preko vlažnih zidova to će uzrokovati mjehuriće po površini i rezultirati neujednačenim rezultatom, punim fleka, a s druge strane nepotpuno prijanjanje boje na zid otvara prostor za razvoj plijesni. Zbog toga ako ste se potrudili i oprali zidove, vrijedi biti strpljiv i pričekati da se dobro osuše. Ako budete previše brzali sa farbanjem osim što će sav vaš trud oko čišćenja, pranja, ispiranja i uklanjanja više tekućine biti uzaludan, ni krajnji rezultat neće biti zadovoljavajući, a možete napraviti i dodatnu štetu i vidu dugoročnih problema na nekom zidu.