Svijet

Bivši izraelski premijer priznao: U Iran smo slali Starlink terminale kako bi pomogli proteste protiv vlasti

Bivši izraelski premijer Naftali Bennett priznao je da je Izrael prokrijumčario Starlink internet prijemnike u Iran kako bi pomogao antivladinim demonstrantima, ali je rekao da vlada premijera Benjamina Netanyahua nije nastavila provoditi te planove.

FOTO: EPA
FOTO: EPA

Naftali Bennett, koji je obavljao funkciju premijera od 2021. do 2022. godine, rekao je na samitu JNS International Policy Summit u Jerusalemu da je pokrenuo “proces nabavke i krijumčarenja u Iran desetina hiljada Starlink prijemnika koji bi omogućili kontinuitet interneta i društvenih mreža”.

Starlink, u vlasništvu kompanije SpaceX, koju vodi Elon Musk, pruža satelitske internet veze. Iran je ranije optuživao Izrael i Sjedinjene Američke Države da krijumčare ove uređaje kako bi ugrozili njegovu sigurnost. Starlink nema dozvolu za rad u Iranu, ali je Musk ranije izjavio da je usluga aktivna u toj zemlji.

Bennett je rekao da su uređaji bili namijenjeni kako bi demonstrantima omogućili koordinaciju aktivnosti i, na kraju, rušenje iranske vlade.

“Nažalost, sadašnja nesposobna izraelska vlada prestala je s tim, A kada su protesti izbili, ta infrastruktura nije postojala”, kazao je,

Iranske vlasti su tokom perioda nemira više puta ograničavale pristup internetu za građane, uključujući proteste širom zemlje u januaru, kao i tokom rata između SAD-a, Izraela i Irana koji je počeo krajem februara.

Reuters je ranije izvijestio da su se neki Iranci tokom prekida internetskih usluga okrenuli korištenju Starlinka.

Bennett, lider desničarske stranke i jedan od nekoliko opozicionih političara koji žele zamijeniti Netanyahua na izborima koji bi trebali biti održani do oktobra, rekao je da Izrael i druge države Bliskog istoka trebaju “udružiti snage kako bi odbile i na kraju srušile” iransku vlast.

“To je truo, star, odvojen od stvarnosti i nesposoban režim, i past će kao što je pao Sovjetski Savez”, rekao je uz aplauz prisutnih.