Svijet

Sunak Bidenu: Prvi put u više od pola stoljeća suočavamo se s ratom na evropskom kontinentu

Sjedinjene Države očekuju da će se predsjednik Joe Biden i britanski premijer Rishi Sunak fokusirati na produbljivanje bliskih ekonomskih veza između Sjedinjenih Država i Britanije dok su se okupili u Bijeloj kući u četvrtak, a ruski rat u Ukrajini još je jedna velika tema za saveznike u NATO-u.

FOTO: EPA-EFE/TOLGA AKMEN
FOTO: EPA-EFE/TOLGA AKMEN

Dvojica čelnika u ovalnom uredu podijelila su osmijehe i trezvenije osjećaje o bliskim odnosima prethodnih lidera iz dvije zemlje dok su razmatrali teme za sastanak, uključujući umjetnu inteligenciju, Sjevernu Irsku, kao i zajedničke ekonomske i sigurnosne interese, uključujući i one u Aziji.

Sastanak se održava u trenutku kada zapadni zvaničnici pokušavaju da utvrde da li je Rusija odgovorna za uništavanje brane Nova Kahovka, koja je raselila hiljade ljudi i izazvala veliku ekonomsku i ekološku štetu. Ukrajina i Rusija međusobno se optužuju za uništenje brane.

Dvojica čelnika će odgovarati na pitanja na zajedničkoj konferenciji za novinare nakon sastanka, što je prilika koja se ne pruža svakom svjetskom lideru koji posjeti Bijelu kuću, a također će izdati zajedničko saopćenje, saopćili su zvaničnici.

“Zapanjujuće je pomisliti da li je u razgovorima koje su naši prethodnici vodili u ovoj prostoriji, kada su morali da pričaju o ratovima koje su zajedno vodili, mir postignut zajedno”, poručio je Sunak Bidenu.

“Ponovo, prvi put u više od pola stoljeća, suočavamo se s ratom na evropskom kontinentu, a kao što smo to činili i prije, SAD i Velika Britanija zajednički podržavaju Ukrajinu”, kazao je.

Sunak se našalio da neće stvoriti isti teret Bidenu kao što je britanski premijer iz vremena Drugog svjetskog rata Winston Churchill učinio tako što je navodno lutao rezidencijom Bijele kuće usred noći dok je bio gost predsjednika Franklina D. Roosevelta.

Sunak je donio Bidenu dva poklona, personaliziranu Barbour jaknu i knjigu koju je napisao jedan Bidenov predak u 19. stoljeću.

Biden i Sunak posljednji put su se sastali u Hiroshimi, u Japanu, na samitu Grupe sedam prošlog mjeseca. Također su se sastali u Belfastu u aprilu i u San Diegu u martu na trilateralnom skpu koji je obilježio vojno partnerstvo Sjedinjenih Država, Australije i Britanije.

Današnje rasprave dotaknut će se sigurnosti umjetne inteligencije, saopćila je Britanija u srijedu, navodeći da će biti domaćin prvog samita o tom pitanju ove jeseni na kome će se razgovarati o tome kako se rizici od umjetne inteligencije mogu ublažiti međunarodno koordiniranom akcijom.

Sunak se nada da će ojačati trgovinske veze između Britanije i Sjedinjenih Država, želeći pokazati određeni napredak nakon što je Bidenova administracija odbacila svaku brzu perspektivu sporazuma o slobodnoj trgovini između dvije zemlje nakon Brexita.

Britanija je zacementirala sporazume s pojedinačnim državama i nada se da će postići druge takve “ciljane sporazume”.

Očekuje se i da će Sunak pokušati dobiti Bidenovu podršku za kandidaturu ministra odbrane Bena Wallacea da postane naredni generalni sekretar NATO-a.

Britanski čelnik u srijedu je posjetio američki Capitol, gdje se sastao s republikanskim i demokratskim čelnicima u Kongresu.

Sunak je u srijedu kazao da će nova alijansa pomoći Londonu i Washingtonu da zaštite lance snabdijevanja i upravljaju globalnom ekonomijom u kojoj nove sile “manipuliraju globalnim tržištima, uskraćuju ključne resurse i pokušavaju uspostaviti kontrolu nad industrijama koje će definirati našu budućnost”, prenosi Fena Reuters.